Drive Shaft by Shaftec
Shaftec, supplying steering and transmission parts to the automotive aftermarket, they have to ensure their remanufacturing and testing process are second to none. Premium quality product sold with investment looking to futrure technoligy and customer service. CVJoint & CVShaft Sub-Categories
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 795 mm |
| Type | Drive Shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Replaces | VW368R; VW257R; VW287R; VW370R; VW414R |
| Transmission-side joint diameter | 108 mm |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Transmission-side joint diameter | 119 mm |
| Function | Drive Shaft |
| Type | Drive Shaft |
| Length | 750 mm |
| Replaces | SE174R; VW263R; VW319R; VW371R; VW443R |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 36 |
| Transmission-side joint diameter | 108 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Function | Drive Shaft |
| Length | 485 mm |
| Additional Information | without intermediate shaft gear |
| Type | Drive Shaft |


