Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 39082 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front, Rear, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Mounting, control/trailing arm (31091)
- 2x Febi Mounting, control/trailing arm (31092)
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Valve stem diameter | 9.470 mm |
| Valve head diameter | 42.45 mm |
| Notches / Holes Number | 1 |
| Type | Intake Valve |
| Function | Intake Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 203 mm |
| Paired article numbers | 37682 |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Function | Frame, exterior door handle |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Frame, exterior door handle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 259 mm |
| Thickness | 41 mm |
| Brake Disc Thickness | 20.6 mm |
| Minimum thickness | 17.7 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 2 |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Outer, Front Axle Right |
| Width | 27 mm |
| Outer diameter | 125 mm |
| Inner diameter | 70 mm |
| Bearing Type | Cylindrical Roller Bearing |
| Type | Wheel Bearing |
| Function | Wheel Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 38 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 900 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
| for OE number | 50510340 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 203 mm |
| Paired article numbers | 37681 |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Function | Frame, exterior door handle |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Frame, exterior door handle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 265 mm |
| Thickness | 39 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Minimum thickness | 7 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 25 mm |
| Number of Teeth | 137 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Type | Timing Belt |
| Function | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Ribs | 9 |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Length | 2871 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Type | V-Ribbed Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Length | 281 mm |
| Height | 215 mm |
| Width | 158 mm |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Transmission Type | CVT Automatic Transmission (stepless) |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Set, glow plug control unit |
| Extra Description | febi Plus |
| Cable Length | 380 mm |
| Type | Cable Repair Set, glow plug control unit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right, Front |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 32 mm |
| Thickness | 52 mm |
| Inner diameter | 12.2 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Additional Information 2 | with quick couplers |
| Function | Valve, crankcase ventilation |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Valve, crankcase ventilation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 30 mm |
| Outer diameter | 86 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| for OE number | 6 635 941 |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Cable Length | 300 mm |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 395 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 155 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 31340605 S1 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Inner diameter | 12 mm |
| Colour Coding | Yellow |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (38778)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (31448)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















