Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178174 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 51 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 7 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 2990 mm |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Number of Ribs | 8 |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Sensor, boost pressure |
| Function | Sensor, boost pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Mounting points diameter | 8.5 mm. 10.5 mm |
| Function | Gear Lever Gaiter |
| Type | Gear Lever Gaiter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with fastening material, with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (102983)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (173373)
- 1x Febi Nut (21146)
Important compatibility info
| Dust Cover | with dust cover |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 48 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with retaining ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | inner |
| Width | 39 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Function | Wheel Bearing |
| Inner diameter | 100 mm |
| Outer diameter | 150 mm |
| Type | Wheel Bearing |
| Bearing Code | 33020 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 340 mm |
| Outer diameter | 146 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 13.5 mm |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 170672 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 1664 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 271 051 01 77 S1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 43 mm |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Vehicle Equipment | for vehicles with front fog light |
| Number of Connectors / Ports | 13 |
| Combi Switch Function | with fog-lamp function, with indicator function, with rear fog light function, with klaxon, with high beam function, with light dimmer function |
| Type | Direction Indicator Switch |
| Function | Direction Indicator Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Rubber |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| for OE number | 037 121 010 C |
| Hub external diameter | 30 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Rim Hole Number | 6 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Function | Brake Disc |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Thickness | 40.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Outer diameter | 264 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | without coolant level sensor |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Colour | White |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
| for OE number | 13 04 223 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Length | 1724 mm |
| Paired article numbers | 178866 |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Function | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
| for OE number | MN195616 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Charge Air Hose |
| Type | Charge Air Hose |
| Material | CR (chloroprene rubber) |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter 1 | 44 mm |
| Inner diameter 2 | 50 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Seal, windscreen |
| Type | Seal, windscreen |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















