Important compatibility info
| Steering arm type | for triangular control arm (CV) |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, outer |
| Outer diameter | 75 mm |
| Thickness | 48 mm. 67 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 25 mm |
| Function | Repair Kit, control/trailing arm |
| Hole Spacing | 130 mm |
| Type | Repair Kit, control/trailing arm |
| Additional Information 2 | with retaining ring, with spacer disc |
| Replaces | 23497 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rated Power | 40 W |
| Voltage | 12 V |
| Placement on Vehicle | Front |
| Function | Wiper Motor |
| Type | Wiper Motor |
| Number of Connectors / Ports | 5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Opening Temperature | 89 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal, with temperature sensor |
| Housing Type | with housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 247 mm |
| Thickness | 34.3 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Minimum thickness | 18.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 66 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | 107162 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 830 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Additional Information 2 | with retaining strap |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Repair Kit, brake caliper |
| Function | Repair Kit, brake caliper |
| for OE number | MCK1298 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 174043 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with rubber mounts |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 174045 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 8 |
| Glow Plug Type | after-glow capable |
| Length | 135 mm |
| Voltage | 4.4 V |
| External Thread Size | M8 x 1 |
| Function | Glow Plug |
| Type | Glow Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Opening Temperature | 85 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Length | 1647 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178141 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 45 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178140 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 45 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179026 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 45 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179025 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 45 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Additional Information | with adjuster |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 1000495 |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Seal Material | Paper |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 7 |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Sensor Type | Differential Pressure Sensor |
| Type | Sensor, exhaust pressure |
| Function | Sensor, exhaust pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake System | ATE |
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179093 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Notches / Holes Number | 1 |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Type | Gasket, cylinder head |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















