Important compatibility info
| Function | Housing Cover, crankcase |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Housing Cover, crankcase |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wire Diameter | 14.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 302 mm |
| Outer diameter | 101 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 42 mm |
| Width | 34 mm |
| Outer diameter | 7 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, boost pressure |
| Type | Sensor, boost pressure |
| for OE number | 006 153 99 28 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 423 mm |
| Function | Gasket, oil filter housing |
| Type | Gasket, oil filter housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Inner diameter | 55 mm |
| Colour | Black |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Function | Radiator Hose |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Radiator Hose |
| Additional Information | with quick coupling |
| Hose Length | 390 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Radiator Hose (39320)
- 1x Febi Hose Clamp (48355)
Important compatibility info
| for OE number | 11 12 9 070 990 |
| Material | Rubber |
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 188 mm |
| Width | 73.6 mm. 73 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 19 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Manufacturer | AUDI |
| Additional Information 2 | with piston clip |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 262 mm |
| Thickness | 32 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Right Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of Coils | 5.8 |
| Outer diameter | 146 mm |
| Wire Diameter | 13 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Length | 341 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 36925 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts, with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (36922)
- 1x Febi Ball Joint (36052)
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 36926 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts, with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (36923)
- 1x Febi Ball Joint (36051)
Important compatibility info
| Function | Bush Set, axle beam |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Front |
| Type | Bush Set, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Bushing, axle beam (29360)
- 2x Febi Bolt, axle beam mounting (29744)
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| for OE number | 03 44 544 S1 |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (28117)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (27996)
Important compatibility info
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Mounting points diameter | 10 mm |
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with screw |
| Outer diameter | 65 mm |
| Inner diameter | 10 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Shaft Seal, crankshaft |
| Type | Shaft Seal, crankshaft |
| Inner diameter | 50 mm |
| Outer diameter | 80 mm |
| Material | PTFE (polytetrafluoroethylene) |
| Width | 11 mm |
| Placement on Vehicle | frontal sided |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 06 84 666 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Function | Alternator Regulator |
| Type | Alternator Regulator |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 35 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 110 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing, with wheel studs |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















