Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178068 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 42 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right, Upper |
| Height | 54 mm |
| Outer diameter | 73 mm |
| Inner diameter | 20.3 mm |
| Type | Bush, shock absorber |
| Function | Bush, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Inner diameter | 35 mm |
| Outer diameter | 65 mm |
| Width | 21 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Bearing (175597)
Important compatibility info
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Outer diameter | 89 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 172 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 335 mm |
| Outer diameter | 174 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 13 mm |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Paired article numbers | 183706 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 15 mm |
| Number of Teeth | 126 |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Type | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 198543 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 33.94 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M12 x 1,75 |
| Placement on Vehicle | Left |
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 22 mm |
| Outer diameter | 59 mm |
| Inner diameter | 11 mm |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 96 |
| Timing Chain Size | G68HR, G68AM |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Upper |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Function | Charge Air Hose |
| Inner diameter | 56 mm |
| Outer diameter | 63 mm |
| Turbocharger line | Piping to charge air cooler |
| Colour | Red |
| Type | Charge Air Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Length | 180 mm |
| Thickness | 127 mm |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Inner diameter | 54 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Type | Suspension, propshaft |
| Function | Suspension, propshaft |
| Hole Spacing | 148 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension, propshaft (170231)
- 1x Febi Bearing, propshaft centre bearing (05362)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Length | 180 mm |
| Thickness | 128 mm |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Inner diameter | 54 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Type | Suspension, propshaft |
| Function | Suspension, propshaft |
| Hole Spacing | 148 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension, propshaft (170230)
- 1x Febi Bearing, propshaft centre bearing (05362)
Important compatibility info
| Housing length | 271.5 mm |
| Stroke | 194 mm |
| Mounting points diameter | 17.8 mm |
| Housing Diameter | 18 mm |
| Eject Force | 500 N |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 495 mm |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Outer diameter | 78 mm |
| Mounting points diameter | 10 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 38 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Additional Information 2 | with screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter | 8 mm |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Material | Sheet Steel |
| Length | 350 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower, Rear Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | PP (Polypropylene) |
| Colour | White |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with lid |
| for OE number | 1323.X6 S1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Expansion Tank, coolant (104941)
- 1x Febi Cap, coolant tank (37600)
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Length | 80 mm |
| Outer diameter | 40 mm |
| Spanner Size | 22 |
| Function | Tensioner, timing chain |
| Type | Tensioner, timing chain |
| Replaces | 46276 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Tie Rod |
| Paired article numbers | 49065 |
| Length | 370 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Extra Description | ProKit |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Tie Rod |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Additional Information 2 | with clamps, with steering bellow |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Tie Rod End (19336)
- 1x Febi Inner Tie Rod (32597)
- 1x Febi Bellow, steering (39602)
- 1x Febi Clamping Clip (38761)
- 1x Febi Clamping Clip (38754)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















