Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 1 439 392 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 245 mm |
| Thickness | 47.7 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 222 mm |
| Height | 40 mm |
| Width | 197 mm |
| Filter type | Activated Carbon Filter |
| Type | Filter Set, cabin air |
| Function | Filter Set, cabin air |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Cap, oil filter housing |
| Type | Cap, oil filter housing |
| Tightening Torque | 25 Nm |
| Outer diameter | 92.5 mm |
| Height | 79 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 239 mm |
| Thickness | 33 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | solid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Forward- /Backflow | Supply Line |
| Type | Oil Line, charger |
| Function | Oil Line, charger |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, automatic transmission |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Placement on Vehicle | Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 359 mm |
| Outer diameter | 169 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Paper |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Thickness/Strength 1 | 18.7 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 116.9 mm |
| Width | 63 mm. 53.2 mm |
| Additional Information 2 | with fastening material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 36 |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Thread Size | M22x1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Function | Cylinder Head Cover |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cylinder Head Cover |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Heating / Cooling | with jiggle pin |
| for OE number | 0248.L1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 150 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Placement on Vehicle | EGR Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Type | Rubber Buffer, driver cab |
| Function | Rubber Buffer, driver cab |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 162 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Male Torx |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| Function | Cylinder Head Bolt Set |
| Screw length below head | 147 mm |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Number of screws | 14 |
| Type | Cylinder Head Bolt Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 14x Febi Cylinder Head Bolt (01825)
Important compatibility info
| Outer diameter | 116 mm |
| Thickness | 72 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 98 mm |
| Outer diameter 1 | 59 mm |
| Outer diameter 2 | 42 mm |
| Function | Wheel Hub |
| Type | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 92 mm. 20 mm |
| Function | Bellow, air suspension |
| Type | Bellow, air suspension |
| Height | 112 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 16 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Housing material | Cast Aluminium |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Teeth | 24 |
| Seal Material | Paper |
| Water pump impeller material | Metal |
| Number of Wings | 8 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Cast Aluminium |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with rolling bearing |
| Function | Suspension, propshaft |
| Type | Suspension, propshaft |
| Hole Spacing | 132 mm |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Inner diameter | 55 mm |
| Length | 150 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension, propshaft (107324)
- 1x Febi Bearing, propshaft centre bearing (05362)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















