Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 255 mm |
| Thickness | 48 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 264 mm |
| Thickness | 42.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 57 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Front, Rear |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Mounting, control/trailing arm (26128)
- 2x Febi Mounting, control/trailing arm (26127)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 255 mm |
| Thickness | 46.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 19.8 mm |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, intake air temperature |
| Type | Sensor, intake air temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 240 mm |
| Valve stem diameter | 9.470 mm |
| Valve head diameter | 42.45 mm |
| Notches / Holes Number | 1 |
| Type | Intake Valve |
| Function | Intake Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Function | Sensor, boost pressure |
| Type | Sensor, boost pressure |
| for OE number | 03C 906 051 F |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 103 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, pneumatic suspension level |
| Type | Sensor, pneumatic suspension level |
| Hole Spacing | 40 mm. 60 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | 3/8 " 14 UNF |
| Spanner Size | 24 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with axle nut |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Sealing lip material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Inner diameter | 45 mm |
| Width | 40 mm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring, with retaining ring, with ABS sensor ring |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Bearing (173760)
- 1x Febi Nut, kingpin (174435)
Important compatibility info
| Type | Fan Wheel, engine cooling |
| Function | Fan Wheel, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 48 mm |
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Paired article numbers | 182193 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Right, Front Axle Left, Lower |
| Material | Rubber/Metal |
| Thickness | 60 mm |
| Inner diameter | 30.8 mm |
| Mounting points diameter | 14.4 mm. 20.3 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Outer diameter | 70.2 mm |
| Additional Information | with holder |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 14 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm². 1.5 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Material | Plastic |
| Paired article numbers | 24972 |
| Colour | Black |
| Function | Exterior Door Handle |
| Type | Exterior Door Handle |
| Lock System | with lock barrel, with two keys |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Exterior Door Handle (24885)
- 1x Febi Lock Cylinder (24976)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 69 mm. 75 mm |
| Thickness | 90 mm. 61 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Function | Bush Set, axle beam |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Bush Set, axle beam |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Bushing, axle beam (43743)
- 2x Febi Bolt, axle beam mounting (26142)
- 2x Febi Nut (14392)
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178079 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 60 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178081 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 41 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178080 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 41 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















