Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Additional Information | with adjuster |
| Operating Mode | Electric |
| Paired article numbers | 1000496 |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Number of Wings | 7 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Metal |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M6 x 1 |
| Function | Door Lock |
| Type | Door Lock |
| Paired article numbers | 177320 |
| Placement on Vehicle | Right Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 362 mm |
| Outer diameter | 140 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 12.5 mm |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 376 mm |
| Paired article numbers | 32203 |
| Function | Tie Rod |
| Type | Tie Rod |
| External Thread Size | M10 x 1,25, M16 x 1,5 |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Tie Rod (32205)
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (17865)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (17866)
Important compatibility info
| Paired article numbers | 09701 |
| DIN / ISO | 3731 - Typ S |
| Working length | 3.5 m |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Voltage | 24 V |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Connecting plug material | Metal |
| Function | Coiled Cable |
| Type | Coiled Cable |
| Additional Information 2 | with plug |
| Version | Aftermarket |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | 85 °C |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thread Type | with left-hand thread |
| Function | Adjuster, drum brake |
| Outer diameter | 50.1 mm. 37.25 mm |
| Length | 112.2 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right, Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Adjuster, drum brake |
| for OE number | 8550978 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wire Diameter | 14 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 351 mm |
| Outer diameter | 160 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Friction Lining Material | Plastic |
| Material | Cast Aluminium |
| for OE number | SH03-12-670A |
| Type | Guide, timing chain |
| Function | Guide, timing chain |
| Placement on Vehicle | Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Breather Valve, fuel tank |
| Length | 60 mm |
| External Thread Size | M18 x 1,5, M22 x 1,5 |
| Type | Breather Valve, fuel tank |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 606 mm |
| Outer diameter | 195 mm |
| Inner diameter | 180 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 148.1 mm |
| Width | 53.6 mm |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | ECE R90 |
| Thickness/Strength 1 | 14.1 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 30605 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts, with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Pressure Converter, exhaust control |
| Type | Pressure Converter, exhaust control |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Rear |
| Inner diameter | 12 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 175126 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Rod/Strut | Push Rod |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Length | 432 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Width | 69.4 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Number of Holes | 5 |
| Inner diameter | 32 mm |
| Outer diameter | 130.9 mm |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 1 913 600 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Sensor, boost pressure |
| Function | Sensor, boost pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 107108 |
| Cable Length | 250 mm |
| Number of circuits | 10 |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 146.5 mm |
| Function | Cap, oil filter housing |
| Type | Cap, oil filter housing |
| Length | 263 mm |
| Tightening Torque | 30 Nm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















