Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Valve type | Solenoid Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Paired article numbers | 107661 |
| Resistance | 1070 Ohm |
| Cable Length | 1824 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 8. 4 |
| Type | Clock Spring, airbag |
| Function | Clock Spring, airbag |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 158 mm |
| Outer diameter | 106 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Seal Diameter | 68 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| External Thread Size | M27 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 33.3 mm |
| Outer diameter | 60 mm |
| Inner diameter | 29 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 8726.V7 |
| Function | Switch, tailgate release |
| Type | Switch, tailgate release |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Cover Sheet, brake drum |
| Function | Cover Sheet, brake drum |
| Height | 44 mm |
| Outer diameter | 409 mm |
| Inner diameter | 228 mm |
| Paired article numbers | 196031 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 52 |
| Type | Chain Kit, oil pump drive |
| Function | Chain Kit, oil pump drive |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Extra Description | Basic Short Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Chain, oil pump drive (100069)
- 1x Febi Tensioner Guide, oil pump drive chain (109077)
- 1x Febi Rail, oil pump drive chain (109076)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, electric motor (E-Axle) |
| Function | Mounting, electric motor (E-Axle) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Placement on Vehicle | Lower |
| Timing Chain Size | G68HING |
| Number of Chain Links | 90 |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Surface | Coated |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Thickness | 38.3 mm |
| Brake Disc Thickness | 17 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Minimum thickness | 15 mm |
| Outer diameter | 257 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Centering Diameter | 64 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Height | 140 mm |
| Width | 140 mm |
| Inspection Tag | ADR |
| Light Function | with rear fog light (LED), with reverse light (LED), with taillight (LED), without licence plate light |
| Shape/Form | round |
| Mounting Type | Fully assembled |
| Depth | 86 mm |
| Voltage from | 12 V |
| Voltage to | 24 V |
| Type | Tail Light Assembly |
| Fulfils ECE norm | R148, R10 |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | 65 °C |
| Function | Tail Light Assembly |
| Distance of fastening bolts | 45 mm |
| Protection Type (IP Code) | IP6K9K |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, electric motor (E-Axle) |
| Function | Mounting, electric motor (E-Axle) |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Type | Resistor, interior blower |
| Function | Resistor, interior blower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 27 mm |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with Temperature Switch |
| Housing Type | with housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bush Set, axle beam |
| Outer diameter | 22 mm |
| Type | Bush Set, axle beam |
| Additional Information | with sleeve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Screw (21393)
- 1x Febi Nut (21395)
- 2x Febi Bush, steering knuckle (21399)
- 1x Febi Guide Sleeve, axle beam mounting (22652)
- 1x Febi Sleeve, control arm mounting (22653)
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Inner diameter | 10 mm |
| Steering arm type | Control Arm |
| Thread Length | 22 mm |
| Cone Size | 24.5 mm. 21 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front, Front Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 280 mm |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Rated Power | 60 W, 100 W |
| Number of Wings | 6 |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 405 mm |
| Housing Diameter | 19 mm |
| Eject Force | 615 N |
| Stroke | 130 mm |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Housing length | 238 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















