Important compatibility info
| Length | 140 mm |
| Outer diameter | 108 mm |
| Inner diameter | 19 mm. 26 mm |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Front, Rear, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
| Material | Rubber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 653 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 280 mm |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Rated Power | 200 W, 120 W |
| Number of Wings | 6 |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Repair Kit, guide strut |
| Function | Repair Kit, guide strut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle |
| Thread Size | M22x1,5 |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Internal Teeth, wheel side | 33 |
| Number of Teeth, ABS ring | 43 |
| ABS Ring Diameter | 82 mm |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 121.2 mm |
| Width | 86.1 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 16.8 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 528 mm |
| Housing Diameter | 22 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Stroke | 200 mm |
| Mounting points diameter | 16.5 mm |
| Housing length | 295.5 mm |
| Eject Force | 600 N |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 165 mm |
| Thickness | 30 mm |
| Inner diameter | 35 mm |
| Number of Ribs | 5 |
| Parameter | 6PK |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Roller Guide, sliding door |
| Function | Roller Guide, sliding door |
| Extra Description | febi Plus |
| Paired article numbers | 178442 |
| Placement on Vehicle | Centre, Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Roller Guide, sliding door |
| Function | Roller Guide, sliding door |
| Placement on Vehicle | Centre, Left |
| Paired article numbers | 177934 |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 53 mm |
| Outer diameter | 280 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approval |
| Thickness/Strength 1 | 5.1 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness/Strength 1 | 19.8 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Width | 74.9 mm. 73.4 mm |
| Length | 156.4 mm. 155.2 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Additional Information 2 | with piston clip |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 74.5 mm |
| Height | 112 mm |
| Inner diameter | 19.7 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Fuel filter set |
| Function | Fuel filter set |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Width | 50 mm |
| Inner diameter | 49 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Additional Information 2 | with ABS sensor ring |
| Outer diameter | 92 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Sealing lip material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Wheel Bearing Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 32419 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with lock nut, with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 32420 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with lock nut, with rubber mounts |
| Replaces | 42140 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Length | 199 mm |
| Height | 29 mm |
| Width | 146 mm |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 233.5 mm |
| Outer diameter | 446 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Height | 66 mm |
| Type | Cover Sheet, brake drum |
| Function | Cover Sheet, brake drum |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















