Important compatibility info
| Function | Bush, steering knuckle |
| Outer diameter 1 | 62 mm |
| Type | Bush, steering knuckle |
| Inner diameter | 38 mm |
| Height | 55 mm |
| Outer diameter 2 | 46.5 mm |
| Bearing Type | Needle Bearing |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 153.7 mm |
| Width | 92.5 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 18 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Bellow, driver cab suspension |
| Length | 225 mm |
| Outer diameter | 102 mm. 108 mm |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Type | Bellow, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Adjuster, braking system |
| Operating Mode | Manual |
| Placement on Vehicle | Right |
| Type | Adjuster, braking system |
| Paired article numbers | 178698 |
| Number of Teeth | 10 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Replaces | 27105 |
| Additional Information 2 | without lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 1000 mm |
| Paired article numbers | 107469 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Additional Information 2 | with retaining strap |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Manual |
| Paired article numbers | 104916 |
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Front |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 56 84 658 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 40.5 mm |
| Outer diameter | 85 mm |
| Inner diameter | 45 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Additional Information | with drive shaft bolt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 4x Febi Axle Bolt, drive shaft (26511)
- 1x Febi Screw (29748)
- 1x Febi Cover Plate, dust-cover wheel bearing (29769)
- 1x Febi Wheel Bearing Kit (29843)
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Surface | Coated |
| Thickness | 40 mm |
| Outer diameter | 245 mm |
| Function | Brake Disc |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Control Type | Rotary Operation |
| Function | Ignition Switch |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Ignition Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Piston, air compressor |
| Function | Piston, air compressor |
| Outer diameter | 80 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with lock nut |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 275 mm |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Cone Size | 22 mm |
| Pipe Diameter | 30 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| ABS Ring Diameter | 104 mm |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, speed |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Wheel Side |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Thread Size | M8,0 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Number of Coils | 6 |
| Type | Suspension Spring |
| Outer diameter | 94 mm. 84 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 414 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 164.4 mm |
| Width | 66.8 mm |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 |
| Thickness/Strength 1 | 17.9 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Lower |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















