Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 99 mm |
| Core Width | 96 mm |
| Core Depth | 73 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 18.5 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Width | 56.6 mm |
| Length | 155.7 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Mechanical |
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 198 mm |
| Outer diameter | 70 mm |
| Inner diameter | 25 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Hydraulic Filter, automatic transmission |
| Function | Hydraulic Filter, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 1960 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
| for OE number | 46814965 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Pressure Limiting Valve |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Pressure Limiting Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Paired article numbers | 175979 |
| Material | Rubber/Metal |
| Inner diameter | 19.8 mm |
| Additional Information | with holder |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Rear |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Surface | PTFE (Polytetrafluorethylene) coated |
| Width | 10 mm |
| Number of Teeth | 53 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Type | Timing Belt |
| Units / Pulleys | Oil pump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 36160 |
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Right |
| Length | 170 mm |
| Width | 70 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 97 mm |
| Thickness | 60 mm |
| Inner diameter | 16 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter 1 | 61 mm |
| Outer diameter 2 | 94 mm |
| Bearing Type | Needle Bearing |
| Type | Bush, steering knuckle |
| Function | Bush, steering knuckle |
| Inner diameter | 52 mm |
| Thickness | 77 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 181045 |
| Additional Information | with lock nut |
| External Thread Size | M16 x 1,5, M14 x 1,5 |
| Function | Tie Rod |
| Type | Tie Rod |
| Length | 345 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| External Thread Size | M16 x 1,5 |
| Function | Tie Rod |
| Type | Tie Rod |
| Length | 345 mm |
| Additional Information | with lock nut |
| Paired article numbers | 181037 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension, propshaft |
| Width | 36 mm |
| Outer diameter | 50 mm |
| Hole Spacing | 160 mm |
| Additional Information 2 | with rolling bearing |
| Thickness | 105 mm |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Type | Suspension, propshaft |
| Inner diameter | 30 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 140 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 55 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 11277 |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Left |
| Replaces | 12153 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Type | Timing Belt |
| Surface | Coated |
| Number of Teeth | 103 |
| Function | Timing Belt |
| Width | 15.9 mm. 16 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Sensor, fuel pressure |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Function | Sensor, fuel pressure |
| for OE number | 13 53 8 643 665 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 384 mm |
| Height | 75 mm |
| Inner diameter | 160 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Cover Sheet, brake drum |
| Function | Cover Sheet, brake drum |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Material | Plastic |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Sensor, coolant level (37648)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















