Important compatibility info
| Paired article numbers | 178083 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178082 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Centre, Rear Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 70.4 mm |
| Thickness | 60 mm |
| Inner diameter | 12.5 mm |
| Paired article numbers | 181385 |
| Inner diameter 2 | 15 mm |
| Type | Bushing, axle beam |
| Function | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right, Centre, Rear Axle |
| Inner diameter | 12.5 mm |
| Thickness | 60 mm |
| Outer diameter | 70.2 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Paired article numbers | 181383 |
| Inner diameter 2 | 15 mm |
| Type | Bushing, axle beam |
| Function | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Replaces | 07928 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Timing Chain |
| Timing Chain Size | G68VH |
| Number of Chain Links | 74 |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Type | Timing Chain |
| Placement on Vehicle | Right |
| Replaces | 40275 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Additional Information 2 | with sensor |
| Type | Thermostat Housing |
| Function | Thermostat Housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Max. Length | 258 mm |
| Min. Length | 190 mm |
| Pipe Diameter | 40 mm |
| Function | Shock Absorber, driver cab suspension |
| Piston conrod diameter | 12 mm |
| Mounting points diameter | 22 mm |
| Placement on Vehicle | Front and Rear |
| Operating Mode | Mechanical |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Type | Shock Absorber, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Lock System | with double sealing |
| Additional Information | with adjuster |
| Paired article numbers | 178833 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Lock System | with double sealing |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Additional Information | with adjuster |
| Paired article numbers | 178832 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 179133 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 95 mm |
| Height | 108 mm |
| Width | 95 mm |
| Outer diameter | 95 mm |
| Filter type | with filter heating, In-Line Filter |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Housing material | Aluminium |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with piston clip |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 123.1 mm |
| Width | 43.2 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 17 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M12 x 1,75 |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 82 00 400 177 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| External Thread Size | M12 x 1,75 |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Glow Plug Type | after-glow capable |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Spanner Size | 10 |
| Voltage | 11 V |
| Length | 136.5 mm |
| Fitting Depth | 30 mm |
| Type | Glow Plug |
| Function | Glow Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Control Unit, heating/ventilation |
| Function | Control Unit, heating/ventilation |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 130 mm |
| Width | 20 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Mounting points diameter | 17 mm |
| Function | Mounting, stabiliser bar |
| Hole Spacing | 100 mm |
| Type | Mounting, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | CR (chloroprene rubber) |
| Outer diameter | 106 mm |
| Inner diameter | 100 mm |
| Type | Charge Air Hose |
| Hose Length | 270 mm |
| Function | Charge Air Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















