Important compatibility info
| Function | Oil Pump |
| Type | Oil Pump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 25 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 65 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Additional Information 2 | with screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps, with heat shield pipe |
| Inner diameter 2 | 13.5 mm |
| Function | Oil Hose |
| Inner diameter 1 | 16.5 mm |
| Type | Oil Hose |
| Forward- /Backflow | Return Line |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Hose (103777)
- 2x Febi Hose Clamp (48345)
Important compatibility info
| Paired article numbers | 175590 |
| Function | Splash Guard, brake disc |
| Extra Description | febi Plus |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Splash Guard, brake disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 106266 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 1764 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 314 mm |
| Height | 67 mm |
| Width | 112 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring, with oil sump gasket |
| Filter type | Screen Filter |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Wings | 7 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Rubber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
| for OE number | 11 12 7 572 851 |
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Cast Aluminium |
| Placement on Vehicle | Lower, Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | PP (Polypropylene) |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Additional Information 2 | without lid |
| for OE number | 13 04 017 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| for OE number | 13451485 |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 5 |
| Current Strength | 29 A |
| Function | Control Unit, air conditioning |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Control Unit, air conditioning |
| Replaces | 31966 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 130.1 mm |
| Width | 55.2 mm |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 17.7 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | FPM (fluoride rubber) |
| Outer diameter | 130 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Inner diameter | 100 mm |
| Function | Shaft Seal, wheel hub |
| Type | Shaft Seal, wheel hub |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 50 mm |
| Inner diameter 2 | 54 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Material | Rubber |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Right |
| Turbocharger line | Charge air cooler to intake manifold |
| Type | Charge Air Hose |
| Hose Length | 400 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 130 mm |
| Outer diameter | 71 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Sealing lip material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with ABS sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 179122 |
| Cable Length | 565 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Paired article numbers | 183093 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Centre |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
Technical Information
After replacement, the optical driver assistance systems (cameras, radar, etc.) may need to be recalibrated. Please observe the manufacturer's instructions.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















