Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bearing |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Centre |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 183092 |
| Steering arm type | Trailing Arm |
Additional Information
Technical Information
After replacement, the optical driver assistance systems (cameras, radar, etc.) may need to be recalibrated. Please observe the manufacturer's instructions.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 173596 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 625 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| External Thread Size | M26 x 1,5 |
| Internal Teeth, wheel side | 34 |
| Seal Diameter | 68 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Length | 148 mm |
| Outer diameter | 94 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Internal Teeth, wheel side | 32 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 192916 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 580 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 132 |
| Type | Timing Chain |
| Function | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Internal Teeth, wheel side | 33 |
| Number of Teeth, ABS ring | 50 |
| ABS Ring Diameter | 102 mm |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 25 mm |
| Number of Teeth | 160 |
| Surface | Coated |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Replaces | 34787 |
| Type | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Voltage | 12 V |
| Colour | Black |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Current Strength | 50 A |
| Additional Information | with holder |
| Function | Relay, glow plug system |
| Type | Relay, glow plug system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 6 |
| Seal Material | Rubber |
| Water pump impeller material | Metal |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with piston clip |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 156.4 mm. 155.2 mm |
| Width | 70.7 mm. 69.6 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 20.3 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 277 mm |
| Thickness | 45 mm |
| Brake Disc Thickness | 9.5 mm |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | transmission sided, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Int. teeth, diff.side, conn.to transm. | 34 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Bore Diameter | 30 mm |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Max. Length | 606 mm |
| Min. Length | 370 mm |
| Pipe Diameter | 48 mm. 38 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Outer diameter | 56 mm |
| Inner diameter | 10 mm |
| Mounting points diameter | 10 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Number of ribs 1 | 5 |
| Width of castor bearing surface | 19 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 187.4 mm |
| Width | 69.9 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Thickness/Strength 1 | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Outer diameter | 39 mm |
| Thickness | 73 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Type | Tappet |
| Function | Tappet |
| Placement on Vehicle | Exhaust Side |
| Inner diameter | 34 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Intake Hose, air filter |
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Intake Hose, air filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (22638)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (21757)
Important compatibility info
| Housing material | Grey Cast Iron |
| Number of Wings | 8 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Paper |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















