Important compatibility info
| Housing material | Grey Cast Iron |
| Number of Wings | 8 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Paper |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Length | 1855 mm |
| Paired article numbers | 178625 |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Function | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Cable Length | 645 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Paired article numbers | 198153 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Sensor, wheel speed |
| Cable Length | 645 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Paired article numbers | 198152 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 180186 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Front |
| Additional Information | with rubber-metal mounts |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 45.8 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Sensor, camshaft position |
| Function | Sensor, camshaft position |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Rear, Lower |
| Length | 880 mm |
| Width | 700 mm |
| Type | Wing |
| Function | Wing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 189 mm |
| Width | 89.6 mm |
| Additional Information 2 | with anti-squeak plate |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | ECE R90 |
| Thickness/Strength 1 | 16.5 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 196815 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 405 mm |
| Type | Pressure Hose, air compressor |
| Function | Pressure Hose, air compressor |
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | 46809632 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 129 mm |
| Inner diameter | 14 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Height | 75 mm |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with piston clip |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 156.4 mm |
| Width | 74.2 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 20.3 mm. 19.5 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 107.2 mm. 100 mm |
| Width | 66 mm. 61 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Thickness/Strength 1 | 17.5 mm. 16.5 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 30 mm |
| Number of Teeth | 112 |
| Surface | Coated |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Type | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 130.9 mm |
| Width | 73 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 17 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 33 mm |
| Opening Temperature | 89 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing Type | with housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















