Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 173738 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 1695 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178191 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 44 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178190 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 44 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Water pump impeller material | Metal |
| Number of Teeth | 108 |
| Type | Water Pump & Timing Belt Kit |
| Function | Water Pump & Timing Belt Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt (12657)
- 1x Febi Water Pump, engine cooling (03521)
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Air Pressure Sensor, altitude adaption |
| Function | Air Pressure Sensor, altitude adaption |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Lower |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Inner diameter | 14 mm |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 256 mm |
| Thickness | 36.7 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Replaces | 22880 |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 260 mm |
| Thickness | 40.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Replaces | 17747 |
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 1 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, exhaust pressure |
| Type | Sensor, exhaust pressure |
| for OE number | 55198717 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | RPM Sensor, automatic transmission |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | RPM Sensor, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Additional Information | with oil drain plug |
| Length | 331 mm |
| Material | Metal |
| Type | Oil sump, automatic transmission |
| Function | Oil sump, automatic transmission |
| Extra Description | febi Plus |
| External Thread Size | M10 x 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Function | Sensor, intake manifold pressure |
| Type | Sensor, intake manifold pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| for OE number | 06L 109 257 F |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 7D0 199 132 D |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 1100768 S2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 198 mm |
| Width | 80 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Thickness/Strength 1 | 17.1 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 41.2 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Housing material | Metal |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with clamps |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
| Additional Information | with grease |
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 91 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 42 |
| Seal Diameter | 76.5 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| Outer diameter 1 | 76.5 mm |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















