Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, inner |
| Length | 435 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Gas Spring, bonnet |
| Housing length | 432 mm |
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 811 mm |
| Housing Diameter | 26 mm |
| Eject Force | 390 N |
| Stroke | 176 mm |
| Mounting points diameter | 17.8 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, bonnet |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Opening Temperature | 83 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with Temperature Switch |
| Housing Type | with housing |
| for OE number | 1336.AF |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 573 mm. 580 mm |
| Width | 27.2 mm. 28.6 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Number of mounting bores | 11. 12 |
| Function | Gasket Set, oil sump |
| Type | Gasket Set, oil sump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Seal Material | Rubber |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Number of Wings | 7 |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Operating Mode | Electric-pneumatic |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Pressure converter, turbocharger |
| Function | Pressure converter, turbocharger |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 11 71 7 804 381 |
| Type | EGR Valve |
| Function | EGR Valve |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 55611-55L01 |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 278 mm |
| Thickness | 43 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Colour | Red |
| Replaces | 36359 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M12 x 1,75 |
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| for OE number | 13 62 8 637 898 |
| Type | Sensor, intake manifold pressure |
| Function | Sensor, intake manifold pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| Lambda Sensor | Heated |
| Spanner Size | 22 |
| Number of circuits | 4 |
| Cable Length | 370 mm |
| Placement on Vehicle | after catalytic converter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 35.6 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Inner diameter | 17 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Additional Information 2 | with lid |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Rod/Strut | Guide Rod |
| Paired article numbers | 23963 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Type | Rod/Strut, wheel suspension |
| Function | Rod/Strut, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 45 mm |
| Outer diameter | 254 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 5.5 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 90 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 88 mm |
| Mounting points diameter | 8.5 mm |
| Type | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 20 mm |
| Additional Information 2 | with screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Paired article numbers | 39574 |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| External Thread Size | M8 x 1,25 |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with quick couplers |
| Function | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from engine to water pump |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Placement on Vehicle | Centre right |
| Type | Radiator Hose |
| Hose Length | 200 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Material | Rubber/Metal |
| Inner diameter | 12 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















