Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Material | Rubber/Metal |
| Inner diameter | 12 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repair Kit, brake camshaft |
| Type | Repair Kit, brake camshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Bearing, brake camshaft (19002)
- 2x Febi Shaft Seal, brake camshaft (19003)
- 1x Febi Circlip, brake shaft (07493)
- 1x Febi Spacer, brake shaft (07490)
- 1x Febi Spacer, brake shaft (07488)
- 1x Febi Spacer, brake shaft (07487)
- 1x Febi Stop Plate, adjuster (07484)
- 1x Febi Spacer, brake shaft (19004)
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 236 mm |
| Thickness | 40.8 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 60 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 28 mm |
| Width | 133 mm |
| Colour | Orange |
| Rated Power | 18 W |
| Cable Length | 1500 mm |
| Voltage from | 9 V |
| Number of circuits | 4 |
| Voltage to | 30 V |
| Protection Type (IP Code) | IP67 |
| Fulfils ECE norm | R65, R10 |
| Housing material | Aluminium |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | 65 °C |
| Function | Strobe-type Beacon |
| Inspection Tag | EMC, SAE |
| Light Design | LED |
| Depth | 17 mm |
| Type | Strobe-type Beacon |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear Axle Left, Front Axle Right, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 230 mm. 131 mm |
| Thickness | 420 mm |
| Type | Bellow, air suspension |
| Function | Bellow, air suspension |
| Additional Information | without piston |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Length | 750 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 75 mm |
| Function | Bearing, manual transmission |
| Height | 34.25 mm |
| Outer diameter | 140 mm |
| Type | Bearing, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 380 mm |
| Number of Coils | 7 |
| Outer diameter | 116 mm |
| Wire Diameter | 12.8 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 107614 |
| Cable Length | 610 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear, Left Rear |
| Length | 1779 mm |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Function | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Plastic |
| Housing material | Aluminium |
| Operating Mode | Automatic |
| Outer diameter | 65 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| for OE number | 51821652 |
| Width of castor bearing surface | 25.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 156.4 mm |
| Width | 74.2 mm |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 20.3 mm. 19.5 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Replaces | 16314; 16322 |
| Additional Information 2 | with piston clip |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 170896 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Cable Length | 670 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bore Diameter | 19 mm |
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Type | Master Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Length | 2909 mm |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 485 mm |
| Width | 300 mm |
| Material | Aluminium, ACM (Polyacrylate) |
| Thickness | 2.2 mm |
| Function | Gasket, automatic transmission oil sump |
| Type | Gasket, automatic transmission oil sump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 28.5 mm |
| Outer diameter | 62 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 290 mm |
| Thickness | 46.2 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 139.7 mm |
| Centering Diameter | 108.3 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 131.8 mm |
| Width | 97 mm |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 14.7 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Control Element, parking brake caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Teeth | 6 |
| Type | Control Element, parking brake caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















