Important compatibility info
| Width | 40 mm |
| Outer diameter | 63 mm |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Number of Ribs | 6 |
| Additional Information 2 | with lid |
| Inner diameter | 17 mm |
| Placement on Vehicle | engine sided |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 6 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Paper |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Additional Information 2 | with bolts, with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| ABS Ring Diameter | 83 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Thread Size | M24x1,5 |
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle |
| Internal Teeth, wheel side | 26 |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 100 mm |
| Height | 72 mm |
| Width | 72 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Hand Feed Pump |
| Internal Thread Size | M16 x 1,5 |
| Type | Hand Feed Pump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage from | 12 V |
| Voltage to | 24 V |
| Function | Tail Light Assembly |
| Temperature range to | 65 °C |
| Type | Tail Light Assembly |
| Fulfils ECE norm | R148, R10 |
| Temperature range from | -40 °C |
| Placement on Vehicle | Left, Right |
| Height | 140 mm |
| Width | 140 mm |
| Inspection Tag | D,ADR |
| Light Function | with indicator (LED), with stop light (LED), with taillight (LED), without licence plate light |
| Shape/Form | round |
| Mounting Type | Fully assembled |
| Depth | 86 mm |
| Distance of fastening bolts | 45 mm |
| Protection Type (IP Code) | IP6K9K |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179171 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179170 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (185400)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (193838)
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 18 mm |
| Paired article numbers | 24251 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Function | Sensor, boost pressure |
| Type | Sensor, boost pressure |
| for OE number | 038 906 051 C |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 538 mm |
| Housing Diameter | 21 mm |
| Eject Force | 450 N |
| Stroke | 218 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 18 mm |
| Paired article numbers | 24252 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mudflap |
| Function | Mudflap |
| Width | 600 mm |
| Height | 500 mm |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Length | 874 mm |
| Housing Diameter | 22 mm |
| Eject Force | 260 N |
| Stroke | 404 mm |
| Piston conrod diameter | 10 mm |
| Function | Gas Spring, bonnet |
| Type | Gas Spring, bonnet |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 155 mm |
| Length | 393 mm |
| Number of Coils | 5.3 |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 75 mm |
| Inner diameter | 15.7 mm |
| Length | 120 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Bushing, leaf spring |
| Function | Bushing, leaf spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
| for OE number | 90919-02260 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Width | 160 mm |
| Length | 125 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Parts Set, maintenance service |
| Type | Parts Set, maintenance service |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Filter (32100)
- 1x Febi Air Filter (38407)
- 1x Febi Filter, cabin air (34780)
- 4x Febi Spark Plug (13403)
Important compatibility info
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Outer diameter | 143 mm |
| Length | 348 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Wire Diameter | 12.5 mm |
| Number of Coils | 12.5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















