Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 24 mm |
| Track rollers material | Plastic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Outer diameter | 65 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| for OE number | 04L 903 315 C |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 12 |
| Fitting Depth | 22 mm |
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
| Function | Glow Plug |
| Type | Glow Plug |
| Glow Plug Type | after-glow capable |
| Length | 88.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Upper, Rear Axle Right |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 134 mm |
| Type | Glow Plug |
| Glow Plug Type | Metal glow plug |
| Fitting Depth | 30.5 mm |
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 10 |
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Function | Glow Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension, propshaft |
| Inner diameter | 45 mm |
| Type | Suspension, propshaft |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 140.2 mm |
| Width | 89 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 16.8 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Material | Plastic |
| Outer diameter | 124 mm |
| Number of Ribs | 6 |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Mounting points diameter | 10 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Inner diameter | 10 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 172 mm |
| Width | 58 mm. 76 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 85 mm. 63 mm |
| Thickness | 24.3 mm |
| Steering arm type | for triangular control arm (CV) |
| Mounting points diameter | 25 mm |
| Function | Repair Kit, control/trailing arm |
| Type | Repair Kit, control/trailing arm |
| for OE number | 81.43270.6105 |
| Additional Information 2 | with retaining ring |
| Hole Spacing | 130 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Length | 2650 mm |
| Outer diameter | 8.5 mm |
| Inner diameter | 4 mm |
| Pressure | 400 bar |
| Function | Hose Line, driver cab tilting device |
| Type | Hose Line, driver cab tilting device |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Slave Cylinder, clutch |
| Function | Slave Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Outer diameter | 157.5 mm |
| Thickness | 114 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | with lid |
| Function | Expansion Tank, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 21 mm |
| Number of Teeth | 121 |
| Type | Timing Belt Kit |
| Function | Timing Belt Kit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Timing Belt (24364)
- 1x Febi Tensioner Pulley, timing belt (18233)
Important compatibility info
| Outer diameter | 60 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Master Cylinder |
| Material | Aluminium |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Piston Diameter | 20.6 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper, Front |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with ball joint, with bearing |
| Paired article numbers | 178378 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Cone Size | 13.7 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Extra Description | ProKit |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (178265)
- 1x Febi Screw (37112)
- 1x Febi Washer (36932)
- 1x Febi Nut (37223)
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 13.7 mm |
| Paired article numbers | 178377 |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with bearing, with ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Extra Description | ProKit |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper, Front |
| Steering arm type | Control Arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (177903)
- 1x Febi Screw (37112)
- 1x Febi Washer (36932)
- 1x Febi Nut (37223)
Important compatibility info
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
| Length | 162 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 25 |
| Outer diameter | 90 mm |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 30 |
| Seal Diameter | 85.6 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 400 mm |
| Outer diameter | 171 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Height | 34 mm |
| Outer diameter | 445 mm |
| Inner diameter | 171 mm |
| Type | Cover Sheet, brake drum |
| Function | Cover Sheet, brake drum |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















