Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 130 |
| Timing Chain Size | G53HP, G53HR, G53AM, G53HC |
| Function | Timing Chain |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Type | Timing Chain |
| Replaces | 25402 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 10 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Seal Material | Paper |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 178111 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
| Paired article numbers | 178110 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, radiator |
| Type | Mounting, radiator |
| Mounting points diameter | 13 mm. 24 mm |
| Length | 180 mm |
| Placement on Vehicle | Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
| for OE number | 27301-04000 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Paired article numbers | 08875 |
| Function | Door Seal |
| Type | Door Seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Length | 231 mm |
| Height | 142 mm |
| Width | 195 mm |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cone Size | 13.7 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper, Front |
| Additional Information 2 | with ball joint, with bearing |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 178265 |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Function | Chain, oil pump drive |
| Number of Chain Links | 92 |
| Timing Chain Size | G44HCF-4 |
| Type | Chain, oil pump drive |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension, propshaft |
| Inner diameter | 30 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Thickness | 106 mm |
| Width | 36 mm |
| Hole Spacing | 160 mm |
| Type | Suspension, propshaft |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension, propshaft (192918)
- 1x Febi Bearing, propshaft centre bearing (05362)
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Placement on Vehicle | Left |
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with bellow |
| Number of circuits | 14 |
| Cable Length | 300 mm |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 44 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper, Rear Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with lock nut |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bearing, with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Outer diameter | 60 mm |
| Material | Plastic |
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Tie Rod |
| Length | 332 mm |
| Paired article numbers | 44288 |
| Manufacturer Restriction | TKP |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Extra Description | ProKit |
| External Thread Size | M16 x 1,5, M14 x 1,5 |
| Type | Tie Rod |
| Additional Information 2 | with clamps, with steering bellow |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Inner Tie Rod (44283)
- 1x Febi Bellow Kit, steering (43550)
- 1x Febi Tie Rod End (44281)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 332 mm |
| Paired article numbers | 44287 |
| Function | Tie Rod |
| Extra Description | ProKit |
| External Thread Size | M16 x 1,5, M14 x 1,5 |
| Type | Tie Rod |
| Manufacturer Restriction | TKP |
| Additional Information 2 | with clamps, with steering bellow |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Tie Rod (44286)
- 1x Febi Bellow Kit, steering (43550)
Important compatibility info
| Thickness | 26 mm |
| Inner diameter | 15 mm |
| Outer diameter | 91 mm |
| Length | 145 mm. 30 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 12 mm. 45 mm |
| Max. Length | 280 mm |
| Min. Length | 138 mm |
| Function | Bellow, driver cab suspension |
| Type | Bellow, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 82 00 803 945 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















