Important compatibility info
| Function | Relay Valve |
| Internal Thread Size | M22 x 1,5, M16 x 1,5 |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Relay Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Function | Sensor, intake manifold pressure |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Sensor, intake manifold pressure |
| for OE number | 06B 906 051 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Change-Over Valve, ventilation covers |
| Weight | 0.15 kg |
| Voltage | 12 V |
| Function | Change-Over Valve, ventilation covers |
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
| Material | Cast Iron |
| Type | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 181770 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
| Paired article numbers | 181769 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| for OE number | 42422779 |
| Additional Information 2 | without lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 55271708 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Hose, crankcase ventilation |
| Function | Hose, crankcase ventilation |
| Extra Description | febi Plus |
| Material | Plastic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 203 mm |
| Function | Brake Lining, drum brake |
| Inner Brake Drum Diameter | 413 mm |
| Number of Holes | 16 |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Front Axle |
| Type | Brake Lining, drum brake |
| Number of pads | 4 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 102 mm |
| Outer diameter | 147 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Spanner Size | 32 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Tightening Torque | 70 Nm |
| Type | Cap, oil filter housing |
| Function | Cap, oil filter housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 184056 |
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Function | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 40.4 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum thickness | 10 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Rotor Style | Solid |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 139.7 mm |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 107 mm |
| Function | Brake Disc |
| Outer diameter | 290 mm |
| Thickness | 46 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 255 mm |
| Thickness | 49.1 mm |
| Brake Disc Thickness | 25 mm |
| Minimum thickness | 23 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 278 mm |
| Thickness | 42 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 110 mm |
| Centering Diameter | 65.5 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Seal Material | Rubber |
| Water pump impeller material | Metal |
| Number of Wings | 7 |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Cast Aluminium |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C. 75 °C |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Thermostat, coolant |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Minimum thickness | 8.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Thickness | 47 mm |
| Outer diameter | 274 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 82 00 500 928 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, boost pressure |
| Type | Sensor, boost pressure |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| for OE number | 04C 906 051 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















