Important compatibility info
| Outer diameter | 70 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Plastic |
| Width of castor bearing surface | 26.6 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 18 |
| Function | Control Unit, electric fan (engine cooling) |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Control Unit, electric fan (engine cooling) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 20 mm |
| Placement on Vehicle | Rear, Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bushing, axle beam |
| Thickness | 86 mm |
| Type | Bushing, axle beam |
| Outer diameter | 99 mm |
| Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 170 mm |
| Outer diameter | 145 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Spanner Size | 32 |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Tightening Torque | 70 Nm |
| Type | Cap, oil filter housing |
| Function | Cap, oil filter housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178739 |
| Manufacturer Restriction | Lucas / TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Manufacturer Restriction | Lucas / TRW |
| Function | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 178738 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Type | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 142 |
| Timing Chain Size | G53HR |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
| Replaces | 30394 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 35 |
| Internal Teeth, wheel side | 29 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right, Wheel Side |
| Thread Size | M33x1,5 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 221 mm |
| Height | 83 mm |
| Width | 175 mm |
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wire Diameter | 12.5 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 371 mm |
| Outer diameter | 145 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bore Diameter | 24 mm |
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Type | Master Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 90 mm |
| Function | Stub Axle, axle beam |
| Outer diameter | 87 mm |
| Type | Stub Axle, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| External Thread Size | M8 x 1,25 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 39575 |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Material | Rubber/Metal |
| Thickness | 75 mm |
| Function | Bushing, axle beam |
| Type | Bushing, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Sensor, fuel pressure |
| Function | Sensor, fuel pressure |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Thickness | 85 mm |
| Type | Bushing, axle beam |
| Function | Bushing, axle beam |
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Front, Rear Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Mechanical |
| Function | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
| Type | Tensioner Lever, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 112 |
| Timing Chain Size | G53HC, G53HR |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















