Important compatibility info
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Placement on Vehicle | Intake Side, Exhaust Side |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 70 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Material | Metal |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 33 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 36 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Inner diameter | 7 mm |
| Number of Ribs | 2 |
| Function | Belt Pulley, alternator |
| Type | Belt Pulley, alternator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from engine to water pump |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Radiator Hose |
| Additional Information | with holder |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Function | Control Unit, air conditioning |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Control Unit, air conditioning |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| ABS Ring Diameter | 81 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| External Teeth, Wheel Side | 38 |
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 45 |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with rubber mounts |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 106143 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 601 050 08 16 |
| Function | Guide, timing chain |
| Engine Management | Timing Chain |
| Type | Guide, timing chain |
| Placement on Vehicle | Left, Lower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Parts Set, maintenance service |
| Type | Parts Set, maintenance service |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Filter (27136)
- 1x Febi Screw Plug, oil sump (21096)
- 1x Febi Filter, cabin air (17553)
- 1x Febi Air Filter (12765)
- 4x Febi Spark Plug (13462)
Important compatibility info
| Additional Information | with lock nut, with rubber mounts |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 31719 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with lock nut, with rubber mounts |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 31718 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 256 mm |
| Thickness | 36.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with rubber mounts |
| Paired article numbers | 174791 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 174790 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 11 65 7 810 781 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M14 x 1,5 |
| Length | 90 mm |
| Width | 67 mm |
| Thickness | 81 mm |
| Operating Mode | Mechanical |
| Mounting points diameter | 7 mm |
| Type | Fuel Pump |
| Function | Fuel Pump |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | FVMQ [fluorosilicone rubber), Plastic |
| Function | Filter, crankcase ventilation |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Filter, crankcase ventilation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 170754 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber-metal mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with rubber-metal mounts |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Upper, Right |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 170753 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















