Important compatibility info
| Material | FVMQ [fluorosilicone rubber), Plastic |
| Function | Filter, crankcase ventilation |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Filter, crankcase ventilation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 170754 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber-metal mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with rubber-metal mounts |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Upper, Right |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 170753 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179095 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179094 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 17 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 000 905 90 04 |
| Cable Length | 400 mm |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Placement on Vehicle | Left |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | CR (chloroprene rubber) |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Type | Charge Air Hose |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Function | Charge Air Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 122.8 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Thickness/Strength 1 | 15.6 mm |
| Width | 61.4 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approval |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cooling Hose | from coolant regulator housing to engine cooler |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Placement on Vehicle | Lower |
| Additional Information 2 | with clamps |
| Inner diameter | 31 mm |
| Type | Radiator Hose |
| Function | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 560 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | inner, Rear Axle |
| Length | 440 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
| Internal Thread Size | M10 x 1, M12 x 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
| for OE number | 90919-05042 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 96 mm |
| Outer diameter | 61 mm |
| Inner diameter | 25 mm |
| Function | Bushing, leaf spring |
| Type | Bushing, leaf spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Glow Plug |
| Fitting Depth | 28 mm |
| Voltage | 11 V |
| Spanner Size | 12 |
| Type | Glow Plug |
| Glow Plug Type | after-glow capable |
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
| Length | 100 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Seal Diameter | 50 mm |
| Internal Teeth, wheel side | 23 |
| Number of Teeth, ABS ring | 44 |
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| External Teeth, Wheel Side | 25 |
| Outer diameter | 87 mm |
| Length | 158 mm |
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 50 mm |
| Outer diameter 1 | 66 mm |
| Outer diameter | 59 mm |
| Wall Thickness | 4.5 mm |
| Function | Charge Air Hose |
| Inner diameter 1 | 57 mm |
| Placement on Vehicle | Charge Air Cooler, Right |
| Type | Charge Air Hose |
| Additional Information 2 | with clamp |
| Turbocharger line | Turbocharger to charge air cooler |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Width | 70 mm |
| Outer diameter | 136 mm |
| Inner diameter | 32 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Replaces | 29447 |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring, Wheel Bearing integrated into wheel hub, with ABS sensor ring |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Bearing Kit (26474)
- 1x Febi Cap, wheel bearing (24232)
- 1x Febi Screw (26475)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















