Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 635 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Rear, Front |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left, Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Function | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Function | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Type | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint, with bearing |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right, Upper, Front |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (179415)
- 2x Febi Screw (21477)
- 2x Febi Washer (40408)
- 2x Febi Nut (34653)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Upper |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 42177 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with rubber mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Fuel filter |
| Filter type | In-Line Filter, with water drain screw |
| Outer diameter | 79 mm |
| Height | 179 mm |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 1225 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
| Length | 79.5 mm |
| Width | 38.6 mm |
| Outer diameter | 17.09 mm. 23 mm |
| Spanner Size | 27 |
| Function | Breather Valve, fuel tank |
| Type | Breather Valve, fuel tank |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 09523 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 7 173 046 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, throttle position |
| Type | Sensor, throttle position |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter | 96 mm |
| Length | 359 mm |
| Height | 94 mm |
| Width | 176 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 170 mm. 171.2 mm |
| Width | 76.8 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 20 mm. 19.5 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with piston clip |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 399 mm |
| Height | 84 mm |
| Width | 318 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 179067 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Brake caliper piston diameter | 61 mm |
| Type | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 300 mm |
| Material | Rubber |
| Thickness | 15 mm |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 80 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Fuel filter |
| Function | Fuel filter |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Gasket outer diameter | 113.5 mm |
| Gasket inner diameter | 105.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Repait Kit, spring bearing frame |
| Type | Repait Kit, spring bearing frame |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Bushing, leaf spring (29569)
- 1x Febi Rubber Buffer, suspension (47033)
- 1x Febi Rubber Buffer, suspension (47127)
Important compatibility info
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
| Material | Plastic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Expansion Tank, coolant (48390)
- 1x Febi Sensor, coolant level (37648)
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















