Important compatibility info
| Material | LEM (Liquid Elastomer Molding) |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| Thickness | 0.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Number of Wings | 7 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber |
| Housing material | Cast Aluminium |
Additional Information
Technical Information
To identify the correct article, the currently installed product must be determined!
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Thickness | 50.4 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Surface | Coated |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 40.5 mm |
| Outer diameter | 102 mm |
| Inner diameter | 61 mm |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Function | Wheel Bearing |
| Additional Information 2 | with integrated magnetic sensor ring |
| Type | Wheel Bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 361 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 14 mm |
| Outer diameter | 64 mm |
| Type | Suspension Spring |
| Number of Coils | 6.5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Bush, driver cab suspension |
| Type | Bush, driver cab suspension |
| Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 7 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Rubber |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Parts Set, maintenance service |
| Type | Parts Set, maintenance service |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Filter (32122)
- 1x Febi Air Filter (30368)
- 4x Febi Spark Plug (13524)
- 1x Febi Fuel filter (17635)
- 1x Febi Screw Plug, oil sump (03160)
- 1x Febi Seal Ring, oil drain plug (07215)
- 1x Febi Filter, cabin air (11233)
- 1x Febi Filter, cabin air (11235)
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178951 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 32 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, crankshaft pulse |
| Type | Sensor, crankshaft pulse |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 142 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 61 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 85 mm |
| Outer diameter | 136 mm |
| Inner diameter | 27 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Bearing Type | Angular Ball Bearing |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| for OE number | 5K0 498 621 A |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with screw set, with ABS sensor ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Bearing Kit (26378)
- 3x Febi Axle Bolt, drive shaft (26511)
- 1x Febi Axle Bolt, drive shaft (22462)
Important compatibility info
| Function | Ignition Coil |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, manual transmission |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Mounting, manual transmission |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Length | 221 mm |
| Width | 50 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 50 mm |
| Thickness | 49 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Version | OE Standard |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Voltage | 24 V |
| Additional Information 2 | with plug |
| Paired article numbers | 171793 |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Function | Coiled Cable |
| Working length | 3 m |
| Type | Coiled Cable |
| DIN / ISO | 3731 - Typ S |
| Connecting plug material | Plastic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Core Width | 176 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 295 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Extra Description | ProKit |
| Paired article numbers | 44215 |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Tie Rod End (44213)
- 1x Febi Inner Tie Rod (31524)
- 1x Febi Nut (21557)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 270 mm |
| Material | Steel |
| Thickness | 33 mm |
| Rod/Strut | Pull Rod |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















