Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Inner diameter | 30 mm |
| Function | Suspension, propshaft |
| Type | Suspension, propshaft |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension, propshaft (26319)
- 1x Febi Bearing, propshaft centre bearing (05362)
Important compatibility info
| Function | Cylinder Head, air compressor |
| Type | Cylinder Head, air compressor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, wheel speed |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 193465 |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 79 mm |
| Outer diameter | 89.5 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Spanner Size | 64 |
| Tightening Torque | 25 Nm |
| Type | Cap, oil filter housing |
| Function | Cap, oil filter housing |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Steel |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 829 mm |
| Housing Diameter | 22 mm |
| Eject Force | 640 N |
| Stroke | 283 mm |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Piston conrod diameter | 10 mm |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Housing length | 473 mm |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Filter type | Screen Filter |
| Length | 162 mm |
| Height | 64 mm |
| Width | 126 mm |
| Function | Hydraulic Filter, automatic transmission |
| Type | Hydraulic Filter, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Spanner Size | 8 |
| Function | Glow Plug |
| Voltage | 11.5 V |
| Length | 150 mm |
| Glow Plug Type | after-glow capable |
| Type | Glow Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 310 mm |
| Outer diameter | 237 mm |
| Inner diameter | 91 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 51730870 |
| Hole Spacing | 120 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 290 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum thickness | 10 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| for OE number | 4249.C1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
| Type | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Bore Diameter | 19 mm |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Type | Master Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M16 x 1,5, M14 x 1,5 |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Tie Rod |
| Length | 336 mm |
| Function | Tie Rod |
| Paired article numbers | 186058 |
| Steering | with tie rod end |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
| External Thread Size | M16 x 1,5, M14 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 336 mm |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Paired article numbers | 185472 |
| Steering | with tie rod end |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Tie Rod |
| External Thread Size | M14 x 1,5, M18 x 1,5 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Tie Rod |
| Additional Information 2 | with clamps, with nut, with steering bellow |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Tie Rod (33512)
- 1x Febi Bellow Kit, steering (43550)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 06 84 220 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Function | Shift Selector Lever |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Shift Selector Lever |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Thickness | 1 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Number of Holes | 1 |
| Type | Gasket, cylinder head |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Washer Fluid Pump, headlight cleaning |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Type | Washer Fluid Pump, headlight cleaning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















