Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 58 mm |
| Outer diameter | 254 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 5 mm |
| Type | Brake Shoe Set |
| Function | Brake Shoe Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Sealing Cap, tank unit (Urea injection) |
| Function | Sealing Cap, tank unit (Urea injection) |
| Colour | Blue |
| Material | Plastic |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, boost pressure |
| for OE number | 89421-20210 |
| Type | Sensor, boost pressure |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Repair Kit, brake camshaft |
| Function | Repair Kit, brake camshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Thread Size | M10x1,5 |
| Number of Teeth 1 | 36 |
| Number of Teeth 2 | 24 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front and Rear |
| Thickness | 28 mm |
| Inner diameter | 40 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 78 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Type | Joint, propshaft |
| Outer diameter | 109 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Number of Wings | 8 |
| Number of Teeth | 23 |
| Seal Material | Rubber |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Thickness | 110 mm |
| Function | Bush, spring eye |
| Type | Bush, spring eye |
| Inner diameter | 24 mm |
| Outer diameter | 50 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with lid |
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Number of Ribs | 6 |
| Outer diameter | 55 mm |
| Inner diameter | 14.5 mm. 17 mm |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 60 mm |
| Outer diameter | 39.5 mm. 45.5 mm |
| Spanner Size | 17 |
| Thread Length | 12 mm |
| Number of Connectors / Ports | 1 |
| Function | Sensor, oil pressure |
| Switch point to | 3 bar |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Sensor, oil pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 181195 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 60 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Connecting Rod, air compressor |
| Inner diameter 1 | 19 mm |
| Hole Spacing | 88.5 mm |
| Inner diameter 2 | 32 mm |
| Function | Connecting Rod, air compressor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Spanner Size | 27 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, fuel pressure |
| Type | Sensor, fuel pressure |
| Tightening Torque | 45 Nm |
| for OE number | 1920.GW |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Paired article numbers | 08876 |
| Function | Door Seal |
| Type | Door Seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Repair Set, retarder |
| Function | Repair Set, retarder |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 33400-51K80 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with adjuster |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Tailgate Lock |
| Function | Tailgate Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 56 84 049 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Outer diameter | 255 mm |
| Thickness | 35.7 mm |
| Minimum thickness | 7.5 mm |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Brake Disc Thickness | 9.6 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















