Important compatibility info
| Additional Information | with adjuster |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Tailgate Lock |
| Function | Tailgate Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 56 84 049 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Outer diameter | 255 mm |
| Thickness | 35.7 mm |
| Minimum thickness | 7.5 mm |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Brake Disc Thickness | 9.6 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Radiator Hose |
| Cooling Hose | from engine to engine cooler |
| Function | Radiator Hose |
| Additional Information | with quick coupling |
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Gasket Set, cylinder head cover |
| Material | MVQ (silicone rubber) |
| Function | Gasket Set, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Mounting, engine |
| Additional Information 2 | with splash protection cover |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Pump |
| Replaces | 37462 |
| Type | Oil Pump |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Pump (188613)
- 1x Febi Gasket, oil pump (188308)
Important compatibility info
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Brake caliper piston diameter | 36 mm |
| Material | Cast Iron |
| Function | Brake Caliper |
| Type | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Thickness | 1.2 mm |
| Function | Gasket, cylinder head |
| Type | Gasket, cylinder head |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Right |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 50880-SWC-E81 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 70 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Additional Information | with holder |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 50 mm |
| Width | 27 mm |
| Outer diameter | 21 mm |
| Thickness | 52 mm |
| Inner diameter | 6.7 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, camshaft position |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Sensor, camshaft position |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178242 |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178241 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 57 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with bolts/screws, with washers |
| Inner diameter | 47 mm |
| Outer diameter | 124 mm |
| Thickness | 21 mm |
| Additional Information | with nuts |
| Placement on Vehicle | Front and Rear |
| Bolt Hole Circle Diameter | 90 mm |
| Function | Joint, propshaft |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Joint, propshaft |
| Number of Holes | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Joint, propshaft (07542)
- 6x Febi Bolt, drive shaft flange (04678)
- 1x Febi Assembly Kit, propshaft joint (22117)
Important compatibility info
| Inner diameter | 8 mm |
| Outer diameter | 67 mm |
| Material | Plastic |
| Width | 25 mm |
| Function | Tensioner Pulley, timing belt |
| Type | Tensioner Pulley, timing belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper |
| Material | Plastic |
| Outer diameter | 50 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 25 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with adjuster |
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Paired article numbers | 172119 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Lock System | with double sealing |
| Operating Mode | Electric |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cone Size | 17 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 175398 |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















