Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Right |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 21182 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bearing, with ball joint |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Control Type | Toggle Actuation |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Function | Hazard Warning Light Switch |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Hazard Warning Light Switch |
| Placement on Vehicle | Dashboard |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 101 mm |
| Width | 57.5 mm |
| Wear Warning Contact | with acoustic wear warning |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 17.1 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Extra Description | febi Plus |
| Length | 401 mm |
| Spanner Size | 22, T45 |
| Type | Oil sump |
| Function | Oil sump |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 40 mm |
| Number of Ribs | 11 |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 000 905 64 04 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Placement on Vehicle | behind exhaust turbocharger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 23 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Mounting points diameter | 12 mm |
| Inner diameter | 10 mm |
| Outer diameter | 120 mm |
| Material | Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 960 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Extra Description | ProKit |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (15678)
- 1x Febi Mounting and Bolting Kit, control/trailing arm (33203)
Important compatibility info
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Width | 84 mm |
| Height | 51 mm |
| Length | 205 mm |
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Inner diameter 1 | 32.04 mm |
| Hole Spacing | 113 mm |
| Material | Aluminium |
| Function | Connecting Rod, air compressor |
| Type | Connecting Rod, air compressor |
| Inner diameter 2 | 19.12 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 58 0239 1883 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 70 mm |
| Width of castor bearing surface | 30 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Inner diameter | 14 mm |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | without ball bearing, with fastening material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (34951)
- 1x Febi Nut (38105)
- 1x Febi Washer (08375)
Important compatibility info
| Type | Oil Jet, piston underside cooling |
| Function | Oil Jet, piston underside cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Paper |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | with studs |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Wings | 6 |
| Housing material | Cast Aluminium |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Teeth | 19 |
| Number of Wings | 8 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Metal |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Function | Exterior Door Handle |
| Paired article numbers | 24874 |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Exterior Door Handle |
| Lock System | without lock barrel |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Front Axle, Front, Rear |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Mounting, control/trailing arm (33085)
- 2x Febi Mounting, control/trailing arm (33086)
Important compatibility info
| Function | Oil Separator, crankcase ventilation |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Oil Separator, crankcase ventilation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















