Important compatibility info
| Function | Timing Chain |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 100 |
| Timing Chain Size | G67HP, G67HR |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 75 mm |
| Outer diameter | 39.8 mm. 46 mm |
| Spanner Size | 19 |
| Thread Length | 12 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Control Range | 0,25+0,15 bar |
| Function | Sensor, oil pressure |
| Switch point to | 5 bar |
| for OE number | 001 542 56 17 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Type | Sensor, oil pressure |
| Switch | with alarm switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Seal kit, automatic adjustment |
| Function | Seal kit, automatic adjustment |
| Placement on Vehicle | both sides |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Length | 187 mm |
| Material | Steel |
| Spanner Size | 17 |
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Diameter | 1 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Colour | Black |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Additional Information 2 | with washers, with nut |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 70 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Metal |
| Width of castor bearing surface | 24 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Rear, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 80 mm |
| Thickness | 94 mm |
| Inner diameter | 12 mm |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower, Front, Front Axle Right |
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (109594)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (27459)
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M10 x 1,25 |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| for OE number | 5 471 192 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Pressure Switch, air conditioning |
| Internal Thread Size | M10 x 1,25 |
| Type | Pressure Switch, air conditioning |
| for OE number | 9678362280 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 91 mm |
| Filter type | In-Line Filter, with water drain screw, with filter heating |
| Height | 171 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | Red |
| Number of Connectors / Ports | 10 |
| Function | Hazard Warning Light Switch |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Hazard Warning Light Switch |
| Control Type | Button Actuation |
| Housing Colour | Black |
| Placement on Vehicle | Dashboard |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, intake manifold pressure |
| Type | Sensor, intake manifold pressure |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Thickness/Strength 1 | 17.2 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Additional Information 2 | with bolts/screws |
| Width | 79 mm. 70.1 mm |
| Length | 129 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 114.6 mm |
| Width | 91.4 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 14.8 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 654 mm |
| Height | 122 mm |
| Width | 170 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Type | Air Filter |
| Function | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Length | 207 mm |
| Width | 100 mm |
| Thickness | 26 mm |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, electric motor (E-Axle) |
| Function | Mounting, electric motor (E-Axle) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 09527 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Replaces | 09526 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | without ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















