Important compatibility info
| Length | 162 mm |
| Bolt Head/Nut Design | Male Torx |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| Function | Cylinder Head Bolt Set |
| Number of screws | 10 |
| Screw length below head | 147 mm |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Cylinder Head Bolt Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 10x Febi Cylinder Head Bolt (01825)
Important compatibility info
| Cooling Hose | from distributor to engine cooler |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
| Additional Information 2 | with intermediate pipe |
| Additional Information | with quick coupling |
| Hose Length | 550 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with screw |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Wings | 9 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Paper |
| Housing material | Grey Cast Iron |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 16.6 mm |
| Width | 75.5 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 130.5 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Inner diameter | 12 mm |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M22 x 1,5 |
| Internal Teeth, wheel side | 25 |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Seal Diameter | 61.9 mm |
| External Teeth, Wheel Side | 27 |
| Outer diameter | 90 mm |
| Length | 156 mm |
| Placement on Vehicle | Wheel Side, Front Axle Left, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 157 mm |
| Outer diameter | 94 mm |
| Filter type | Spin-on Filter |
| Type | Filter, operating hydraulics |
| Function | Filter, operating hydraulics |
| Internal Thread Size | 1 3/8" - 12 UNF |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 84.5 mm |
| Outer diameter | 136 mm |
| Inner diameter | 27.5 mm |
| Number of Holes | 5 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Number of mounting bores | 4 |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Additional Information 2 | Wheel Bearing integrated into wheel hub, with integrated magnetic sensor ring, with ABS sensor ring |
| Bearing Type | Rolling Bearing |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Wheel Bearing Kit (26377)
- 1x Febi Axle Bolt, drive shaft (22462)
- 4x Febi Axle Bolt, drive shaft (26511)
Important compatibility info
| Inner diameter | 18 mm |
| Paired article numbers | 176928 |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Outer diameter | 84 mm |
| Thickness | 126 mm |
| Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Function | Timing Chain |
| Timing Chain Size | G67HP, G67HR, G67AM |
| Number of Chain Links | 66 |
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Placement on Vehicle | Lower |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear, Lower, Front Axle Right |
| Thickness | 95 mm |
| Inner diameter | 19 mm |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 83 mm |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Inner diameter | 12.9 mm |
| Thickness | 83 mm |
| Paired article numbers | 177684 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Outer diameter | 83 mm |
| Thickness | 124 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Paired article numbers | 177682 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with adjuster |
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Paired article numbers | 172120 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
| Lock System | with double sealing |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| for OE number | 51796832 |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
| Function | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Ignition Coil |
| Function | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Material | Aluminium |
| Number of Ribs | 15 |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Transmission Type | Automatic Transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Roller Guide, sliding door |
| Type | Roller Guide, sliding door |
| Colour | Black |
| Placement on Vehicle | Upper Left |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, compressed-air system |
| Thickness | 48.5 mm |
| Spanner Size | 30 |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
| Type | Sensor, compressed-air system |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















