Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 504 mm |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| External Thread Size | M10 x 1,5 |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (29475)
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (47323)
- 3x Febi Screw (47357)
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 245 mm |
| Thickness | 46.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Minimum thickness | 7.3 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 276 mm |
| Thickness | 42.7 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Paired article numbers | 194055 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 44.4 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Paired article numbers | 194056 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 44.40 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Upper, Front Axle Right |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Cone Size | 13 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint, with rubber mount |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 1 100 768 S3 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 246 mm |
| Thickness | 41.9 mm |
| Brake Disc Thickness | 17 mm |
| Minimum thickness | 16 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Function | Brake Disc |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Width | 210 mm |
| Outer diameter | 210 mm |
| Inner diameter | 31 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 160 mm |
| Type | Wheel Hub |
| Function | Wheel Hub |
| Additional Information 2 | without wheel bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle, Wheel Side |
| External Teeth, Wheel Side | 26 |
| Internal Teeth, wheel side | 24 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Function | Joint Kit, drive shaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 196897 |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Paired article numbers | 196896 |
| Type | Splash Guard, brake disc |
| Function | Splash Guard, brake disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Length | 132 mm |
| Outer diameter | 132 mm |
| Thickness | 32 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 96 mm |
| Type | Joint, propshaft |
| Function | Joint, propshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 268 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Brake Disc Thickness | 12 mm |
| Minimum thickness | 10 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 71 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Solid |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 37471 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 37470 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 1263 mm |
| Outer diameter | 7.52 mm |
| Pressure | 400 bar |
| Function | Hose Line, driver cab tilting device |
| Internal Thread Size | M12 x 1,75 |
| Type | Hose Line, driver cab tilting device |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















