Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 196.5 mm |
| Width | 198.4 mm |
| Thickness | 69.4 mm |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Material | Rubber/Metal |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with fastening material, with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178165 |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178164 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rod/Strut | Suspension Rod |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Lower, Rear Axle Right |
| Steering arm type | Trailing Arm |
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with rubber mount, with ball joint |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with pulse generator wheel |
| Outer diameter | 150 mm |
| Thickness | 39.5 mm |
| Number of Ribs | 4 |
| Parameter | 5PK |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| for OE number | 55181620 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Oil Dipstick |
| Function | Oil Dipstick |
| Length from grip collar to max. marking | 1606 mm |
| Length from grip collar to min. marking | 1669 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 100 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 70 mm |
| Inner diameter | 24.3 mm |
| Type | Bushing, leaf spring |
| Function | Bushing, leaf spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Outer diameter | 120 mm. 100 mm. 90 mm |
| Inner diameter | 15 mm |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Height | 85 mm |
| Internal Thread Size | M12 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Lower, Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 11 23 800 05R |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of screws | 14 |
| Length | 164 mm |
| Bolt Head/Nut Design | External Hexagon |
| Quality/ Grade | 10.9 |
| External Thread Size | M12 x 1,75 |
| Function | Cylinder Head Bolt Set |
| Screw length below head | 157 mm |
| Type | Cylinder Head Bolt Set |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 14x Febi Cylinder Head Bolt (04432)
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | without ball bearing |
| Type | Suspension Strut Support Mount |
| Function | Suspension Strut Support Mount |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | HNBR (hydrogenated nitrile butadiene rubber) |
| Width | 25.4 mm |
| Number of Teeth | 141 |
| Surface | PTFE (Polytetrafluorethylene) coated |
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Type | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Hole Spacing | 100 mm |
| Length | 140 mm |
| Width | 91 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Thickness | 176 mm |
| Function | Rubber Buffer, suspension |
| Type | Rubber Buffer, suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Height | 60 mm |
| Material | Rubber/Metal |
| Inner diameter | 12 mm |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (27459)
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (171372)
Important compatibility info
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 522 mm |
| Housing Diameter | 19 mm |
| Stroke | 154 mm |
| Eject Force | 635 N |
| Housing length | 303 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Joint Kit, drive shaft |
| Internal Teeth, wheel side | 27 |
| Type | Joint Kit, drive shaft |
| Thread Size | M24 x 2,0 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Wheel Side, Front Axle Right |
| External Teeth, Wheel Side | 31 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Outer diameter | 32 mm |
| Cooling Hose | from engine to thermostat |
| Type | Radiator Hose |
| Wall Thickness | 3.5 mm |
| Function | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| for OE number | 16 435 749 80 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Function | Door Seal |
| Type | Door Seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Type | Sensor, intake manifold pressure |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, intake manifold pressure |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


















