Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides, Front |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 639 241 05 13 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Internal Thread Size | M15 x 1,5 |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
| Function | Tie Rod End |
| Type | Tie Rod End |
| Paired article numbers | 43215 |
| Spanner Size | 17 |
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Length | 197 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M10 x 1,25 |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | 12371-23011 |
| Placement on Vehicle | Rear |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Metal |
| Outer diameter | 70 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 42 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Inner diameter 2 | 12 mm |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 133 mm |
| Width | 127 mm |
| Thickness | 26 mm |
| Function | Seal Kit, multi-valve |
| Additional Information 2 | with spacer plate |
| Type | Seal Kit, multi-valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 61 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 179066 |
| Type | Brake Caliper |
| Function | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Paired article numbers | 27861 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 111 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Sensor, engine oil level |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Sensor, engine oil level |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 35.27 mm |
| Outer diameter | 100.4 mm. 65.32 mm |
| Inner diameter | 29.9 mm |
| Number of Teeth | 22 |
| Engine Management | Timing Belt |
| Function | Sprocket, crankshaft |
| Replaces | 39109 |
| Type | Sprocket, crankshaft |
| Additional Information | with pulse generator wheel |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| for OE number | 11360-JD00A |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Function | Bracket, expansion tank (coolant) |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Bracket, expansion tank (coolant) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Suspension, propshaft |
| Hole Spacing | 132 mm |
| Additional Information 2 | with rolling bearing |
| Type | Suspension, propshaft |
| Inner diameter | 54 mm |
| Length | 150 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension, propshaft (107325)
- 1x Febi Bearing, propshaft centre bearing (05362)
Important compatibility info
| Length | 310 mm |
| Width | 92 mm |
| Thread Length | 65 mm |
| Type | Spring Clamp |
| Function | Spring Clamp |
| External Thread Size | M24 x 3 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper, Front |
| Additional Information | with rubber-metal mounts |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 185552 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 1 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 55 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Brake Disc Thickness | 9 mm |
| Thickness | 55.7 mm |
| Outer diameter | 269 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 262 mm |
| Thickness | 60.2 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 80 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Type | EGR Valve |
| Function | EGR Valve |
| for OE number | 028 131 501 E |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Belts | with trapezoidal tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Surface | PTFE (Polytetrafluorethylene) coated |
| Width | 16 mm |
| Number of Teeth | 118 |
| Type | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















