Important compatibility info
| Light Design | LED |
| Mounting bores distance | 78 mm |
| Length | 181 mm |
| Fulfils ECE norm | R7, R91 |
| Placement on Vehicle | Right |
| Cable Length | 500 mm |
| Type | End Outline Marker Light |
| Voltage from | 12 V |
| Port / Connector type | PRS |
| Voltage to | 24 V |
| Protection Type (IP Code) | IP67 |
| Function | End Outline Marker Light |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, wheel speed |
| Cable Length | 758 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 172609 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| for OE number | 1 704 066 |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Tensioner, timing chain |
| Outer diameter | 16 mm |
| Type | Tensioner, timing chain |
Additional Information
Technical Information
The correct chain tensioner has to be ascertained by the vehicle manufacturer using the VIN and looking up the according service manual.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for turbocharger (art. no.) | 191275, 187200, 187643, 186717, 187106 |
| for OE number | 11 62 8 519 885 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 346 mm |
| Outer diameter | 135 mm. 96 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 14 mm |
| Type | Suspension Spring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 95.6 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Thickness/Strength 1 | 16.5 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 189.8 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Length | 1448 mm |
| Placement on Vehicle | Left Rear, Right Rear |
| Function | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Length | 664 mm |
| Housing Diameter | 19 mm |
| Housing length | 363.5 mm |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Mounting points diameter | 16.5 mm |
| Eject Force | 535 N |
| Stroke | 237 mm |
| Placement on Vehicle | both sides |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with coolant level sensor |
| Additional Information 2 | without lid |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Material | Plastic |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| for OE number | 13 04 034 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 8 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Seal Material | Paper |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Water pump impeller material | Metal |
| Housing material | Cast Aluminium |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178168 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 34 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Thermostat, coolant |
| Opening Temperature | 87 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with gasket/seal |
| for OE number | 111 200 03 15 |
| Housing Type | with housing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Opening Temperature | 75 °C |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Outer diameter | 25 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Cable Length | 372 mm |
| Number of circuits | 4 |
| Lambda Sensor | Heated, Regulating Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 180 mm |
| Width | 45 mm |
| Thickness | 126 mm |
| Inner diameter | 30 mm |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Suspension, propshaft |
| Type | Suspension, propshaft |
| Additional Information 2 | with ball bearing |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Ribs | 4 |
| Parameter | 5PK |
| Outer diameter | 155 mm |
| Function | Belt Pulley, crankshaft |
| Inner diameter | 26 mm |
| Thickness | 36 mm |
| Type | Belt Pulley, crankshaft |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 46260 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Material | Cast Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Steering arm type | Control Arm |
| Thread Length | 22 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 46259 |
| Material | Cast Steel |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Additional Information | with lock nut |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 414 mm |
| Outer diameter | 7 mm |
| Inner diameter | 4 mm |
| Function | Cable Pull, door release |
| Type | Cable Pull, door release |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| for OE number | 58411-D7000 |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 302 mm |
| Thickness | 54.6 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 3 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















