Important compatibility info
| Inner diameter | 148 mm |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Height | 481 mm |
| Outer diameter | 282 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 344 mm |
| Outer diameter | 158 mm |
| Number of Coils | 4.8 |
| Type | Suspension Spring |
| Function | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 12.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Replaces | 10672 |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 175.4 mm |
| Width | 82.5 mm |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 22 mm |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Knock Sensor |
| Type | Knock Sensor |
| for OE number | 06A 905 377 B |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 7H0 199 256 H |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 27 mm |
| Number of Teeth | 119 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Type | Timing Belt |
| Surface | PTFE (Polytetrafluorethylene) coated |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Rubber/Metal |
| Additional Information 2 | with fastening material, with ball bearing |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Extra Description | ProKit |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Suspension Strut Support Mount (188323)
- 1x Febi Rolling Bearing, suspension strut support mount (196107)
- 1x Febi Nut (37599)
- 3x Febi Screw (173425)
Important compatibility info
| Width | 30 mm |
| Number of Teeth | 141 |
| Belts | with rounded tooth profile |
| Function | Timing Belt |
| Surface | PTFE (Polytetrafluorethylene) coated |
| Type | Timing Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Engine Compartment Noise Insulation |
| Type | Engine Compartment Noise Insulation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Paired article numbers | 185629 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Type | Brake Caliper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 783 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 340 mm |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width | 55 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Sealing lip material | NBR (nitrile butadiene rubber) |
| Function | Wheel Bearing Kit |
| Type | Wheel Bearing Kit |
| Outer diameter | 90 mm |
| Inner diameter | 55 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 120 mm |
| Cone Size | 30 mm |
| Function | Tie Rod End |
| External Thread Size | M24 x 1,5 |
| Extra Description | ProKit |
| Internal Thread Size | M24 x 1,5 RHT |
| Type | Tie Rod End |
| Thread Type | with right-hand thread |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Working length | 3 m |
| Function | Coiled Cable |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Additional Information 2 | with plug |
| Paired article numbers | 171798 |
| Version | OE Standard |
| DIN / ISO | 3731 - Typ S |
| Type | Coiled Cable |
| Material | PU (Polyurethane) |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | 85 °C |
| Connecting plug material | Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Sensor, fuel temperature |
| Function | Sensor, fuel temperature |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Function | Brake Hose |
| Length | 784 mm |
| Paired article numbers | 185030 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
| Type | Brake Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Minimum thickness | 19 mm |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Number of mounting bores | 1 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 256 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Multi-Function Switch |
| Number of Connectors / Ports | 12 |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Multi-Function Switch |
| Combi Switch Function | Mirror Adjustment, Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Capacity | 0.4 l |
| Function | Pressure Accumulator, pneumatic suspension |
| Type | Pressure Accumulator, pneumatic suspension |
| Pressure | 50 bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















