Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Paired article numbers | 107734 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 790 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 145 mm |
| Voltage | 4.4 V |
| Spanner Size | 8 |
| Glow Plug Type | Pencil-type Glow Plug |
| Fitting Depth | 31 mm |
| Type | Glow Plug |
| Function | Glow Plug |
| External Thread Size | M8 x 1 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | 95493722 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Housing length | 293 mm |
| Stroke | 214 mm |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
| Length | 540 mm |
| Housing Diameter | 20 mm |
| Eject Force | 345 N |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Pump, fuel pre-supply |
| Length | 125 mm |
| Width | 90 mm |
| Thickness | 95 mm |
| Inner diameter | 31 mm |
| Number of Holes | 3 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 6 mm |
| Internal Thread Size | 2 x M12 x 1,5 |
| Type | Pump, fuel pre-supply |
| Additional Information | with seal rings |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 5 |
| Function | Fan, engine cooling |
| Rated Power | 100 W |
| Thickness | 150 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Outer diameter | 340 mm |
| Type | Fan, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Seal Material | Rubber |
| Number of Wings | 7 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Additional Information | without solenoid valve, with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | non-switchable water pump |
| Pulleys | without belt pulley |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Additional Information | with seal rings |
| Transmission Type | Automatic Transmission |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Cooler, automatic transmission (100125)
- 2x Febi Seal Ring (100121)
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178073 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Type | Brake Caliper |
| Material | Cast Aluminium |
| Paired article numbers | 178072 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 258 mm |
| Thickness | 44 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19.8 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 61 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| for OE number | 40 20 631 49R |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | internally vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, manual transmission |
| Type | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | without coolant level sensor |
| Function | Expansion Tank, coolant |
| Type | Expansion Tank, coolant |
| Additional Information 2 | without lid |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Engine Compartment Noise Insulation |
| Type | Engine Compartment Noise Insulation |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Parts Set, maintenance service |
| Type | Parts Set, maintenance service |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Filter (22532)
- 1x Febi Air Filter (30361)
- 1x Febi Filter, cabin air (11566)
- 1x Febi Fuel filter (26201)
- 4x Febi Spark Plug (13530)
- 1x Febi Screw Plug, oil sump (15374)
Important compatibility info
| Outer diameter | 25 mm. 32 mm |
| Function | Lock Cylinder, ignition lock |
| Type | Lock Cylinder, ignition lock |
| Lock System | with two keys |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Function | Bush Set, axle beam |
| Outer diameter | 78 mm |
| Length | 73 mm |
| Type | Bush Set, axle beam |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Bushing, axle beam (23317)
- 1x Febi Bushing, axle beam (23318)
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Function | Washer Fluid Pump, headlight cleaning |
| Type | Washer Fluid Pump, headlight cleaning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | PA (polyamide) |
| Type | Pipe, oil filler neck |
| Function | Pipe, oil filler neck |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing length | 340 mm |
| Mounting points diameter | 18 mm |
| Function | Gas Spring, boot/cargo area |
| Piston conrod diameter | 10 mm |
| Stroke | 176 mm |
| Eject Force | 680 N |
| Housing Diameter | 18 mm |
| Length | 582 mm |
| Type | Gas Spring, boot/cargo area |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















