Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Length | 1962 mm |
| Paired article numbers | 106712 |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Function | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 191 mm |
| Function | Urea Filter |
| Inner diameter | 19.6 mm |
| Outer diameter | 40 mm |
| Type | Urea Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 276 mm |
| Thickness | 62 mm |
| Brake Disc Thickness | 14 mm |
| Minimum thickness | 12 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 71.1 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 230 mm |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Placement on Vehicle | behind exhaust turbocharger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Hose Line, driver cab tilting device |
| Type | Hose Line, driver cab tilting device |
| Pressure | 400 bar |
| Inner diameter | 4.2 mm |
| Outer diameter | 8.6 mm |
| Length | 2775 mm |
| External Thread Size | M12 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 256 mm |
| Thickness | 49 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Minimum thickness | 13 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 124 mm |
| Centering Diameter | 107.5 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 10 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Colour | White |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Gasket, exhaust manifold |
| Type | Gasket, exhaust manifold |
| Additional Information 2 | with heat shield |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Mounting Kit, charger |
| Function | Mounting Kit, charger |
| for OE number | 11 65 7 802 593 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Clock Spring, airbag |
| Number of Connectors / Ports | 4. 8. 10 |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Clock Spring, airbag |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 434 mm |
| Outer diameter | 171 mm |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Suspension Spring |
| Wire Diameter | 14 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 350 mm |
| Number of circuits | 15 |
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 1363376080 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Wings | 16 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Seal Material | Rubber |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Housing material | Cast Aluminium |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 54 mm |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Operating Mode | Automatic |
| Width | 74 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Material | Metal |
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Opening Temperature | 80 °C |
| Housing Type | with housing |
| Type | Thermostat, coolant |
| Function | Thermostat, coolant |
| Additional Information | with temperature sensor, with gasket/seal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Additional Information | with adjuster |
| Paired article numbers | 197181 |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | with adjuster |
| Paired article numbers | 197180 |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Type | Door Lock |
| Function | Door Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Inner diameter 2 | 15 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Pipe Diameter | 16 mm |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Diameter | 1 mm |
| Length | 345 mm |
| Placement on Vehicle | 2nd rear axle |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















