Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Material | Steel |
| Outer diameter | 118 mm |
| Inner diameter | 107 mm |
| Number of Teeth, ABS ring | 48 |
| Type | Sensor Ring, ABS |
| Function | Sensor Ring, ABS |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 345 mm |
| Diameter | 1 mm |
| Additional Information | with rubber-metal mount |
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Inner diameter 1 | 14 mm |
| Inner diameter 2 | 15 mm |
| Pipe Diameter | 16 mm |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 46.4 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 20 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Outer diameter | 78 mm |
| Function | Mounting, control/trailing arm |
| Placement on Vehicle | Rear, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Type | Mounting, control/trailing arm |
| Thickness | 85 mm |
| Inner diameter | 16.3 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Rubber/Metal |
| Placement on Vehicle | Upper Right |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Ignition Coil |
| Type | Ignition Coil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 284 mm |
| Thickness | 61 mm |
| Brake Disc Thickness | 10.4 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Length | 189.7 mm |
| Thickness/Strength 1 | 17.6 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Width | 107.7 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Cable Length | 300 mm |
| Number of circuits | 11 |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
| Placement on Vehicle | Intake Side |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Width | 59 mm |
| Length | 87 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Rubber Buffer, suspension (176337)
- 2x Febi Protective Cap/Bellow, shock absorber (175559)
Important compatibility info
| Function | Slave Cylinder, clutch |
| Type | Slave Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 170709 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 170707 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Type | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Function | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| for OE number | MB848901 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Right |
| Function | Roller Guide, sliding door |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Roller Guide, sliding door |
| Paired article numbers | 197668 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with oil sump gasket |
| Length | 232 mm |
| Height | 105 mm |
| Width | 196 mm |
| Type | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Function | Hydraulic Filter Kit, automatic transmission |
| Number of mounting bores | 13 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Hydraulic Filter, automatic transmission (171642)
- 1x Febi Gasket, automatic transmission oil sump (171641)
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Right |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 51816525 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Chain Type | Simplex, with chain lock |
| Number of Chain Links | 138 |
| Timing Chain Size | G53HR |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cooling Hose | from engine cooler to water pump |
| Function | Radiator Hose |
| for OE number | 74 21 390 629 |
| Type | Radiator Hose |
| Additional Information 2 | with clamps |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















