Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Material | Rubber/Metal |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Housing material | Cast Aluminium |
| Number of Teeth | 18 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Seal Material | Metal |
| Water pump impeller material | Plastic |
| Number of Wings | 24 |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63.6 mm |
| Surface | Coated |
| Function | Brake Disc |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 258 mm |
| Thickness | 43.9 mm |
| Brake Disc Thickness | 23 mm |
| Minimum thickness | 21 mm |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Paired article numbers | 174583 |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Material | Sheet Steel |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Spanner Size | 22 |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Lambda Sensor | Finger-type Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Brake Master Cylinder |
| Function | Brake Master Cylinder |
| Piston Diameter | 23.8 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Thickness | 65 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 120 mm |
| Centering Diameter | 75 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Lower |
| Paired article numbers | 196019 |
| Type | Cover Sheet, brake drum |
| Function | Cover Sheet, brake drum |
| Height | 44.5 mm |
| Outer diameter | 466.5 mm |
| Inner diameter | 238 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle, Upper |
| Paired article numbers | 196018 |
| Type | Cover Sheet, brake drum |
| Function | Cover Sheet, brake drum |
| Height | 44.5 mm |
| Outer diameter | 467 mm |
| Inner diameter | 268 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 45 mm |
| Inner diameter | 24.8 mm |
| Max. Length | 96 mm |
| Function | Bushing, leaf spring hanger |
| Type | Bushing, leaf spring hanger |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 2710 mm |
| Material | ACM (Polyacrylate) |
| Function | Gasket, oil sump |
| Type | Gasket, oil sump |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with seal rings |
| Material | Aluminium |
| Transmission Type | Automatic Transmission |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Seal Material | Rubber |
| Core Length | 86 mm |
| Core Width | 86 mm |
| Core Depth | 70 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Cylinder Head Gasket Set, air compressor |
| Function | Cylinder Head Gasket Set, air compressor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Internally Vented |
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 260 mm |
| Thickness | 47 mm |
| Brake Disc Thickness | 23.9 mm |
| Minimum thickness | 22.2 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Centering Diameter | 63.5 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Wear Warning Contact | excl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Placement on Vehicle | Front Axle, Rear Axle |
| Length | 139 mm |
| Thickness/Strength 1 | 19.4 mm |
| Additional Information 2 | with anti-squeak plate, with fastening material |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
| Width | 58.7 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Additional Information | with rubber mounts, with lock nut |
| Cone Size | 17 mm |
| Paired article numbers | 178645 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Steering arm type | Triangular Control Arm (CV) |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| External Thread Size | M12 x 1,25 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Number of Teeth | 12 |
| Paired article numbers | 196809 |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Control Element, parking brake caliper |
| Function | Control Element, parking brake caliper |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bore Diameter | 19 mm |
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| Function | Master Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| for OE number | 000 905 65 04 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















