Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Upper Right |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 300 mm |
| Thickness | 24.7 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Centering Diameter | 76 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Width | 31 mm |
| Outer diameter | 183 mm |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Function | Brake Shoe Set, parking brake |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
| Type | Brake Shoe Set, parking brake |
| Thickness/Strength 1 | 4.5 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | V-Belt |
| Length | 1950 mm |
| Function | V-Belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 241 mm |
| Thickness | 48 mm |
| Brake Disc Thickness | 19 mm |
| Minimum thickness | 17.5 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 62 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 2 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Front |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| for OE number | 11 42 8 510 856 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Switch point to | 10 bar |
| Function | Oil Pressure Switch |
| Control Range | 0,7 +/- 0,15 bar |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Outer diameter | 46 mm. 39.8 mm |
| Length | 80 mm |
| Spanner Size | 19 |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Thread Length | 12 mm |
| Type | Oil Pressure Switch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 120 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Metal |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 34 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | EGR Valve |
| for OE number | 11 71 7 804 379 |
| Type | EGR Valve |
| Additional Information | with gaskets/seals |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 418 mm |
| Width | 194 mm |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 42 mm |
| Type | Heat Exchanger, interior heating |
| Function | Heat Exchanger, interior heating |
| Core Length | 370 mm |
| Core Width | 188 mm |
| Core Depth | 42 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Gasket inner diameter | 115 mm |
| Gasket outer diameter | 123 mm |
| Function | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 44 mm |
| Additional Information 2 | with seal ring |
| Outer diameter | 100 mm |
| Height | 226 mm |
| Type | Fuel filter |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, manual transmission |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Left |
| Type | Mounting, manual transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front |
| Bolt Hole Circle Diameter | 80 mm |
| Bearing/Mounting Type | Hard Version |
| Function | Joint, propshaft |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Joint, propshaft |
| Number of Holes | 6 |
| Additional Information 2 | with bolts/screws, with washers |
| Additional Information | with nuts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Joint, propshaft (09307)
- 3x Febi Screw (03931)
- 3x Febi Bolt, drive shaft flange (03934)
- 1x Febi Assembly Kit, propshaft joint (22117)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 91.7 mm. 91.6 mm |
| Width | 80 mm |
| Wear Warning Contact | incl. wear warning contact |
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Thickness/Strength 1 | 17.7 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Additional Information 2 | with staples |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Hydraulic |
| Function | Vibration Damper, v-ribbed belt |
| Type | Vibration Damper, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Paired article numbers | 09154 |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with top |
| Width of castor bearing surface | 30 mm |
| Material | Plastic |
| Outer diameter | 70 mm |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, automatic transmission |
| Function | Oil Cooler, automatic transmission |
| Core Length | 142 mm |
| Core Width | 72 mm |
| Core Depth | 46 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178171 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















