Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Rear, Lower |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Wings | 7 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Paper |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gaskets/seals |
| Material | Aluminium |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Core Length | 110 mm |
| Core Width | 70 mm |
| Core Depth | 47 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bore Diameter | 21 mm |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| for OE number | 002 295 10 06 |
| Fill Medium | Mineral Oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front and Rear, both sides |
| Function | Air Suspension Valve / Valve, driver cab suspension |
| Type | Air Suspension Valve / Valve, driver cab suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Replaces | 14052 |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Number of Wings | 5 |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Paper |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Water Pump, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Additional Information | with bush |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Sensor, wheel speed |
| Function | Sensor, wheel speed |
| Cable Length | 1660 mm |
| Resistance | 1185 Ohm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| for OE number | 21950-1J000 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with adjuster |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| for OE number | 39021416 |
| Type | Tailgate Lock |
| Function | Tailgate Lock |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Operating Mode | Electric |
| Length | 125 mm. 320 mm. 600 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Function | Control, seat height adjustment |
| Colour | Red, Black, Green |
| Type | Control, seat height adjustment |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Outer diameter | 330 mm |
| Thickness | 64.3 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Paired article numbers | 173008 |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
Technical Information
Attention, this is a sided brake disc.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Outer diameter | 330 mm |
| Thickness | 64.3 mm |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Minimum thickness | 18.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Centering Diameter | 67 mm |
| Paired article numbers | 172984 |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
Technical Information
Attention, this is a sided brake disc.
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 8 |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Housing material | Cast Aluminium |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Number of Wings | 7 |
| Seal Material | Metal |
| Water pump impeller material | Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Slave Cylinder, clutch |
| Type | Slave Cylinder, clutch |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Rotor Style | Solid |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 245 mm |
| Thickness | 59.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 10 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 112 mm |
| Surface | Coated |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Function | Brake Disc |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 66 |
| Timing Chain Size | G68VH-2 |
| Type | Timing Chain |
| Function | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, automatic transmission |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Paired article numbers | 23673 |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bore Diameter | 19 mm |
| Fill Medium | Brake Fluid |
| Function | Master Cylinder, clutch |
| Type | Master Cylinder, clutch |
| for OE number | 21 52 6 758 829 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023


















