Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 37 mm |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 76 mm |
| Spanner Size | 15 |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Additional Information 2 | with screw |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Width of castor bearing surface | 18 mm |
| Material | Plastic |
| Outer diameter | 74 mm |
| Type | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
| Function | Tensioner Pulley, v-ribbed belt |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Pump Type | Mono Pump |
| Type | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Function | Washer Fluid Pump, window cleaning |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Gasket, cylinder head cover |
| for OE number | 470 016 03 21 |
| Material | AEM (Ethylene Acrylate Rubber) |
| Function | Gasket, cylinder head cover |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Plastic |
| Outer diameter | 85 mm |
| Function | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Type | Deflection/Guide Pulley, v-ribbed belt |
| Width of castor bearing surface | 30 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cooling Hose | from engine cooler to water pump |
| Function | Radiator Hose |
| Type | Radiator Hose |
| for OE number | 74 21 700 918 |
| Additional Information 2 | with clamps |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 235 mm |
| Width | 105 mm |
| Material | PU (Polyurethane) |
| for OE number | 2N0 412 303 K S1 |
| Type | Dust Cover Kit, shock absorber |
| Function | Dust Cover Kit, shock absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 2x Febi Protective Cap/Bellow, shock absorber (109548)
- 2x Febi Rubber Buffer, suspension (170027)
Important compatibility info
| Inspection Tag | ECE R90 Approved |
| Wear Warning Contact | prepared for wear warning indicator |
| Width | 77 mm |
| Thickness/Strength 1 | 16.2 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Length | 132 mm |
| Function | Brake Pad Set, disc brake |
| Type | Brake Pad Set, disc brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Rear |
| Length | 2332 mm |
| Paired article numbers | 171090 |
| Function | Cable Pull, parking brake |
| Type | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Placement on Vehicle | Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | both sides |
| Length | 365 mm |
| Housing Diameter | 18 mm |
| Eject Force | 200 N |
| Stroke | 119 mm |
| Mounting points diameter | 17.8 mm |
| Piston conrod diameter | 8 mm |
| Type | Gas Spring, bonnet |
| Function | Gas Spring, bonnet |
| Housing length | 213 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Sensor, wheel speed |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 1014 mm |
| Type | Sensor, wheel speed |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower Right |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
| for OE number | 31480565 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Gasket inner diameter | 115 mm |
| Gasket outer diameter | 123 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
| Filter type | Filter Insert |
| Inner diameter | 44 mm |
| Outer diameter | 100 mm |
| Height | 285 mm |
| Extra Description | febi Plus |
| Additional Information 2 | with seal ring |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Piston, air compressor |
| Type | Piston, air compressor |
| Outer diameter | 86 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with gasket/seal |
| Number of Wings | 7 |
| Type | Water Pump, engine cooling |
| Function | Water Pump, engine cooling |
| Water pump impeller material | Metal |
| Seal Material | Rubber/Metal |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with ball joint, without bearing |
| Placement on Vehicle | Upper Front Axle, Right |
| Material | Cast Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 09001 |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with lock nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Manual |
| Paired article numbers | 14722 |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Cone Size | 17 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Additional Information | with fastening/mounting material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (06524)
- 1x Febi Holder, control arm mounting (06634)
- 1x Febi Ball Joint (04453)
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (06559)
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (06561)
- 1x Febi Mounting and Bolting Kit, control/trailing arm (196336)
Important compatibility info
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 14244 |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
| Replaces | 06534 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















