Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Function | Gasket Set, wheel hub |
| Type | Gasket Set, wheel hub |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Shaft Seal, wheel hub (06643)
- 1x Febi Ring, wheel hub (04454)
- 1x Febi Thrust Washer, external planetary gearbox (21951)
Important compatibility info
| Function | Door Check |
| Mounting points diameter | 11 mm |
| Type | Door Check |
| Length | 172 mm |
| Placement on Vehicle | Left |
| Mounting bores distance | 107 mm. 46 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | before catalytic converter |
| Spanner Size | 22 |
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Cable Length | 479 mm |
| Lambda Sensor | Regulating Sensor |
| Type | Oxygen Sensor |
| Function | Oxygen Sensor |
| External Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Function | Bracket, expansion tank (coolant) |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Bracket, expansion tank (coolant) |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
| Paired article numbers | 175462 |
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Additional Information | without electric motor |
| Operating Mode | Electric |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178094 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 41 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Operating Mode | Electric |
| Type | Boost Pressure Control Valve |
| Function | Boost Pressure Control Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Length | 355 mm |
| Additional Information | with lock nut |
| Outer diameter | 14 mm |
| Paired article numbers | 196055 |
| Thread Length | 30 mm |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
| External Thread Size | M14 x 1,5, M16 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Length | 355 mm |
| Additional Information | with lock nut |
| Outer diameter | 14 mm |
| Paired article numbers | 196054 |
| Thread Length | 30 mm |
| Type | Tie Rod |
| Function | Tie Rod |
| External Thread Size | M14 x 1,5, M16 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | without electric motor |
| Placement on Vehicle | Left Front |
| Function | Window Regulator |
| Type | Window Regulator |
| Paired article numbers | 175461 |
| Operating Mode | Electric |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 39488 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (36895)
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (27069)
Important compatibility info
| Additional Information | with rubber mounts |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right, Lower |
| Material | Sheet Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 39489 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Control/Trailing Arm, wheel suspension (36896)
- 1x Febi Mounting, control/trailing arm (27071)
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right |
| Length | 191 mm |
| Width | 105 mm |
| Thickness | 57 mm |
| Voltage | 24 V |
| Paired article numbers | 35605 |
| Type | Electric Motor, window regulator |
| Function | Electric Motor, window regulator |
| Number of Teeth | 10. 67 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Lower, Front Axle Left, Front Axle Right |
| Material | Steel |
| Steering arm type | Control Arm |
| Additional Information | with lock nut, with rubber mounts |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Cone Size | 18.5 mm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information 2 | with ball joint |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 207 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Additional Information 2 | with pressure regulator |
| Filter type | In-Line Filter |
| Pipe Diameter | 7.9 mm |
| Function | Fuel filter |
| Type | Fuel filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 350 mm |
| Number of circuits | 15 |
| Function | Cable Repair Kit, tailgate |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Cable Repair Kit, tailgate |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Multi-Function Switch |
| Switch Lighting | Yellow |
| Function | Multi-Function Switch |
| Placement on Vehicle | Passenger Side |
| Number of Connectors / Ports | 10 |
| Control Type | Rocker Actuation |
| Combi Switch Function | Window Regulator, Door Locking, Reading light/interior light |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 345 mm |
| Operating Mode | Electric |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Rated Power | 100 W, 60 W |
| Number of Wings | 7 |
| Function | Fan, engine cooling |
| Type | Fan, engine cooling |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Mounting, engine |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Right |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 60 mm |
| Operating Mode | Automatic |
| Housing material | Aluminium |
| Function | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| Track rollers material | Plastic |
| Width of castor bearing surface | 26 mm |
| Type | Belt Tensioner, v-ribbed belt |
| for OE number | 16 114 245 80 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















