Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Left |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 138 mm |
| Number of Holes | 4 |
| Bolt Hole Circle Diameter | 124 mm |
| Parameter | VL100R |
| Type | Clutch, radiator fan |
| Function | Clutch, radiator fan |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Colour | Green |
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Outer diameter | 28 mm |
| Inner diameter | 20 mm |
| Inner diameter 1 | 27 mm |
| Cooling Hose | from expansion tank to engine cooler |
| Function | Radiator Hose |
| Additional Information 2 | with quick couplers |
| Type | Radiator Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper, Front, Rear Axle Right |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 138 mm |
| Width | 90 mm |
| Material | Aluminium |
| Thickness | 88 mm |
| Function | Oil Cooler, engine oil |
| Additional Information | with gasket/seal |
| Type | Oil Cooler, engine oil |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Oil Cooler, engine oil (100798)
- 1x Febi Gasket, oil cooler (48367)
Important compatibility info
| Function | Mounting, automatic transmission |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Paired article numbers | 23673 |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, automatic transmission |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Material | Rubber/Metal |
| Function | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Type | Repair Kit, suspension strut support mount |
| Additional Information 2 | with ball bearing, with fastening material |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Right Front |
| Operating Mode | Manual |
| Extra Description | febi Plus |
| Paired article numbers | 174875 |
| Type | Window Regulator |
| Function | Window Regulator |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 178865 |
| Placement on Vehicle | Left Rear |
| Length | 1838 mm |
| Type | Cable Pull, parking brake |
| Function | Cable Pull, parking brake |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Alternator Freewheel Clutch |
| Type | Alternator Freewheel Clutch |
| Number of Ribs | 6 |
| Inner diameter | 17 mm |
| Outer diameter | 58 mm |
| Width | 23 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Control Valve, camshaft adjustment |
| Extra Description | febi Plus |
| Function | Control Valve, camshaft adjustment |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Outer diameter | 280 mm |
| Thickness | 36.5 mm |
| Brake Disc Thickness | 22 mm |
| Minimum thickness | 19 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 65 mm |
| Surface | Coated |
| Number of mounting bores | 1 |
| Function | Brake Disc |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rim Hole Number | 4 -Hole |
| Rotor Style | Internally Vented |
| Surface | Coated |
| Minimum thickness | 18 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 100 mm |
| Centering Diameter | 55.1 mm |
| Function | Brake Disc |
| Brake Disc Thickness | 20 mm |
| Thickness | 43 mm |
| Outer diameter | 255 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Paired article numbers | 178127 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 40 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Front Axle Right |
| Material | Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Paired article numbers | 178126 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 40 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rotor Style | Solid |
| Outer diameter | 281 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Surface | Coated |
| Thickness | 73.2 mm |
| Brake Disc Thickness | 9.6 mm |
| Minimum thickness | 8.4 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 108 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Function | Brake Disc |
| Type | Brake Disc Rotor |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Chain Type | Simplex, Closed chain |
| Number of Chain Links | 42 |
| Additional Information 2 | Requires special tools for mounting |
| Timing Chain Size | G67HP, G67HR, G67AM |
| Function | Timing Chain |
| Type | Timing Chain |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Steering Lock |
| Extra Description | febi Plus |
| Type | Steering Lock |
| Lock System | without lock barrel |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















