Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Front Axle Left |
| Type | Brake Caliper |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 185630 |
| Brake caliper piston diameter | 54 mm |
| Function | Brake Caliper |
| Material | Cast Iron |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Exhaust Valve |
| Valve head diameter | 27 mm |
| Notches / Holes Number | 3 |
| Valve stem diameter | 5.96 mm |
| Length | 110.5 mm |
| Type | Exhaust Valve |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
- 1x Febi Intake Valve (32185)
Important compatibility info
| Minimum thickness | 14 mm |
| Bolt Hole Circle Diameter | 114.3 mm |
| Thickness | 62 mm |
| Brake Disc Thickness | 16 mm |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Outer diameter | 292 mm |
| Function | Brake Disc |
| Number of mounting bores | 1 |
| Surface | Coated |
| Centering Diameter | 68 mm |
| Rim Hole Number | 5 -Hole |
| Type | Brake Disc Rotor |
| Rotor Style | Internally Vented |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information 2 | with crown nut |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Function | Intermediate Steering Lever |
| Type | Intermediate Steering Lever |
| Spanner Size | 17 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear |
| for OE number | 46773925 |
| Bearing/Mounting Type | Rubber-Metal Mount |
| Type | Mounting, engine |
| Function | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Steering arm type | Control Arm |
| Paired article numbers | 180651 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right, Upper, Rear |
| Additional Information | with rubber mounts |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Paired article numbers | 180649 |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Additional Information | with rubber mounts |
| Steering arm type | Control Arm |
| Material | Aluminium |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Upper, Rear |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Bearing/Mounting Type | Hydro Mount |
| Function | Mounting, engine |
| Placement on Vehicle | Left |
| Paired article numbers | 107972 |
| Type | Mounting, engine |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Rear Axle Right |
| Bore Diameter | 14 mm. 12 mm |
| Shock Absorber Type | Gas Pressure |
| Shock Absorber System | Twin-Tube |
| Shock Absorber Design | Telescopic Shock Absorber |
| Shock Absorber Mounting Type | Top eye, Bottom eye |
| Mounting bores distance | 476 mm |
| for OE number | 2K5 513 029 R |
| Max. Length | 476 mm |
| Min. Length | 307 mm |
| Pipe Diameter | 53 mm. 45 mm |
| Type | Shock Absorber |
| Function | Shock Absorber |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Height | 419 mm |
| Outer diameter | 265 mm |
| Inner diameter | 158 mm |
| Filter type | Filter Insert |
| Function | Air Filter |
| Type | Air Filter |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| External Thread Size | M10 x 1 |
| Number of hoses | 2 |
| Internal Thread Size | M10 x 1 |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Length | 346 mm |
| Paired article numbers | 172682 |
| Thread Length | 7 mm |
| Type | Brake Hose |
| Function | Brake Hose |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178107 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Brake Caliper |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Right |
| Material | Cast Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Paired article numbers | 178106 |
| Function | Brake Caliper |
| Brake caliper piston diameter | 38 mm |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Fitting Depth | 26.6 mm |
| Colour | Silver |
| Spanner Size | 8 |
| Voltage | 4.4 V |
| Length | 148 mm |
| External Thread Size | M8 x 1 |
| Function | Glow Plug |
| Type | Glow Plug |
| Glow Plug Type | after-glow capable |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Glow Plug |
| Function | Glow Plug |
| Length | 137 mm |
| Voltage | 4.4 V |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Rod/Strut | Coupling Rod |
| Thickness | 85 mm |
| Width | 26 mm |
| Placement on Vehicle | Front Axle |
| Length | 101 mm |
| Cone Size | 26 mm |
| Pipe Diameter | 26 mm |
| Function | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| Thread Length | 23.95 mm |
| Extra Description | ProKit |
| Type | Link/Coupling Rod, stabiliser bar |
| External Thread Size | M20 x 1,5 |
| Additional Information 2 | with crown nut |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Length | 224 mm |
| Outer diameter | 75.4 mm |
| Number of Connectors / Ports | 3 |
| Type | Dryer, air conditioning |
| Function | Dryer, air conditioning |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Steering arm type | Control Arm |
| Function | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
| Placement on Vehicle | Rear Axle Left, Front, Lower, Rear Axle Right |
| Material | Steel |
| Additional Information 2 | with ball joint, with rubber mount |
| Type | Control/Trailing Arm, wheel suspension |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 720 mm |
| Placement on Vehicle | before soot particulate filter |
| External Thread Size | M14 x 1,5 |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Spanner Size | 17 |
| Type | Sensor, exhaust gas temperature |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Type | Roll-off Piston, air suspension bellows |
| Function | Roll-off Piston, air suspension bellows |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Material | Metal |
| Outer diameter | 190 mm |
| Thickness | 156 mm |
| Colour | Black |
| Internal Thread Size | M18 x 1,5 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
All the team are very helpful and checking parts are correct so do not have the hassle of returns which is great both sides, all can say 10000% all.....
Sept 2023
A genuine fantastic experience, good correspondence and helpful response to my questions, next day delivery and competitive price......
Sept 2023
First time I've ordered from this company, but won't be the last. Fast delivery and parts as ordered. Excellent service. Thank you.
Sept 2023
Fantastic service and great communication. Always quick to answer any questions or queries. Really fast delivery, would highly recommend.
Aug 2023
Customer service with Parts in motion has been excellent! Prices are keen and their postage service was spot on. In the event of an enquiry you.....
Aug 2023



















